Stravné při služebních cestách

Dobrý den, při služebních cestách nám zaměstnavatel platí jen dopravu (podle jízdenek apod.) ale odmítá hradit stravné. Konkrétně jsou to cesty na školení, prý tam máme jídlo zadarmo, ale dostáváme tam pouze kávu (čaj) a sušenku. Má na to právo? Jde o celodenní akce.

Nejlepší odpověď
standa

Zaměstnavatel si nejspíš nesprávně vykládá ustanovení § 163/2 zákoníku práce, které za určitých podmínek umožňuje krácení stravného (detaily zmiňovaného ustanovení naleznete níže ve zdroji)

Podle mého názoru nelze z důvodů poskytnutí uvedeného občerstvení (které rozhodně nemá charakter snídaně nebo oběda nebo věčeře) krátit nárok na stravné ani o 1%.

Máte nárok na stravné (diety) ve výši 61 Kč / den
http://busines­s.center.cz/bu­siness/finance/ces­tnahr/stravne­.aspx

Doporučuji následující:

  • požádejte organizátora školení, aby vám písemně potvrdil jaké je složení podávaného občerstvení
  • sdělte (písemně) zaměstnavateli, že pokud krátí ´stravné´ z důvodů výše uvedených, tak postupuje nesprávně (přiložte kopii dopisu od organizátora školení) a vyzvěte jej, aby vám stravné zpětně doplatil
  • je na vás kam až zpětně se chcete se svým nárokem vracet…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast7h2.aspx