Gabík81

Štěkání psa

Dobrý den,
doufám, že mi tady někdo poradí… Jedná se o to, že jsem dnes zjistila, že si jeden soused na nás stěžoval, že náš pes štěká a vyje, údajně často. Nevím, co pro něj je často, ale vzhledem k tomu, že naše babička k nám chodí téměř denně a pes tedy není sám, tak nevím, jak si to mám vysvětlit.
Vyzkoušeli jsme 2 antištěkací obojky, jenže pes jen zakňučel, zavyl a zaštěkal si znova. Zvažovali jsme i operaci hlasivek, ale náš veterinář nám řekl narovinu, že takový požadavek nikdy neměl a ani netuší, zda se to smí.
Mimochodem, tento soused si kdysi stěžoval i na jiné sousedy, co mají psa. Ti se odstěhovali do RD, tak maj teď klid. Nyní začíná útočit na nás. Může být rád, že ten pes nemluví.
Netvrdím, že si nezaštěká, ale aby to bylo pořád, to nevěřím. Nikdo jiný si nestěžuje.
Někde jsem slyšela, že pes má nárok za celý den 1/2hodiny nárok štěkat(nemyslím tím v kuse).
Prosím, poradí mi někdo? Děkuji!

Nejlepší odpověď
hanulka11

Nyní jsem nevěřila co čtu, nechat psa operovat aby neštěkal? To snad nemyslíte vážně …to si kupte plyšového .

Znám tohle moc dobře a vím jaké to je poslouchat psa, který štěká a štěká, majitel není doma tak netuší , jak pejskovi je smutno a dává to najevo štěkotem…

Myslete si co chcete, když má být pes sám doma je to pro něj utrpení …lepší je si ho nepořizovat …obzvlášť v bytě , něco jiného to je v domku, tam může běhat venku

Další odpovědi
beer

Je potřeba zjistit, zda se sousedova tvrzení zakládají na pravdě. Pokud ano, existují více či méně úspěšné způsoby jak odnaučit psa přílišnému štěkání, zkus navštívit tuto stránku,
http://www.ifau­na.cz/clanek/psi/ste­ka-steka-a-steka/4606/
případně další:
http://www.go­ogle.cz/search?q=%C5%A1t­%C4%9Bk%C3%A1+a+%C5%A1t%­C4%9Bk%C3%A1&sou­rceid=ie7&rls=com­.microsoft:cs:IE-SearchBox&ie=&o­e=&rlz=1I7ADFA_cs&re­dir_esc=&ei=o1wRT_z6Hs­bh4QTBiYXjAw

venkovan

Asi bych zašel za sousedem se domluvit jak pes štěká a kdy. Třeba flaška vína lecos vysvětlí. Ale fakt je, že některým lidem štěkot oprávněně vadí – mohou být již na hluk přecitlivější apod. Jiní naopak potřebují mít dalšího nepřítele.
Kdyby to bylo opravdu špatné, zkusil bych najít dobrého psího psychiatra či psychologa aby pomohl najít příčinu. V neposlední řadě třeba i odhlučnít místnost.
Léčbu česnekem z etických důvodů nedoporučuji.

Lenka08

Sice je to již starší téma, ale nyní „lovím“ na netu podobné diskuze a to právě kvůli obtěžujícímu štěkání a vytí psa v panelovém domě sousedů pod námi. Denně již 3 roky trpíme vytí, štěkání a škrábání sousedovic psa, kterého ponechávají samotného doma od rána do odpoledne. Z počátku to řešil manžel, chodí na směny (noční) a prostě se tady nedá spát, já bya přes den v práci, tak jsem to nevnímala, pak jsem otěhotněla a zůstala jsem pracovat z domova a to jsem si začala taky „užívat“ toho brajglu… Teď máme půl ročního chlapečka a už nám bouchly saze. Ale abych nepředbíhala, pochopitelně, že jsme sousedy požádali o to, aby se psem v době jejich nepřítomnosti něco udělali (mají zahrádku…) Bylo odpovězeno, že pejsek si musí zvyknout (zvyká si 3 roky!) Řešilo se to na schůzi, ostatním majitelům to taky vadí … Nic se nedělo, brajgl pokračuje. Bohužel to došlo až tak daleko, kdy jsme podali stížnost na městský úřad a nyní se to bude řešit … Pokud se nic nezmění, pak bohužel soud, nemůžeme si tohle nechat líbit, my nikoho neobtěžujeme hlukem atd…
Našla jsem na netu podobné téma:

Kvůli obtěžujícímu štěkotu psa můžete podat stížnost

DOTAZ OBČANA:

Mám dotaz k podmínkám chovu psa v bytech a domě, které jsou v osobním vlastnictví. Jedná se o dům s šestnácti byty. Pes za nepřítomnosti majitelky vyje i celé dopoledne. Když je majitelka doma, je klid.

ODPOVĚĎ Z RADNICE:

Občanský zákoník, ustanovení §127 říká, že vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by se nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného, nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv, kdy kromě jiného nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem. Pod termín „nad míru přiměřenou poměrům“ lze tedy zahrnout i štěkot psa.
Z výše uvedeného vyplývá, že vlastník psa musí učinit vhodná opatření, aby zamezil obtěžování štěkotem psa, a to především jeho vhodné zajištění v době, kdy není přítomen v bytě jeho vlastník. Pokud dochází k obtěžování štěkotem psa, má občan, který je štěkotem obtěžován, právo řešit tuto záležitost stížností u konkrétního obecního či městského úřadu, případně městského obvodu. V případě, že dochází soustavně k obtěžování štěkotem psa a vlastník psa neučinil žádná vhodná opatření k omezení štěkotu a tím obtěžujícího hluku, má právo ten, koho štěkot obtěžuje, podat na majitele psa žalobu u okresního soudu.
V případě úspěchu dané žaloby zakáže soud ve svém rozhodnutí předmětné osobě – sousedovi, vlastníku bytu, obtěžovat jiné osoby hlukem. Toto rozhodnutí soudu je posléze vynutitelné. Přestože je právně stanoveno, jak se domoci ukončení rušení klidu štěkotem psa, právní řešení tohoto problému by mělo být až poslední alternativou. Prioritou by měla být lidská tolerance a ohleduplnost vůči ostatním občanům, tedy lidem bydlícím v okolí vlastníka psa.
Eva Honyszová
právní a živnostenský odbor
MěÚ Bohumín

Gabík81

Děkuji za rady.
Mimochodem, ta operace byla zvažováná jako úplně poslední řešení. Takže plyšového psa si fakt koupit nepůjdu. Náš pes je sice darebák na některé věci, ale jeho krásný kukuč mi plyšák nenahradí. Prostě je tvrdohlavý, tak budem muset vyzkoušet něco jiného a poptat se znova sousedů, co se děje, když nejsme doma. Jak jsem uváděla, je to jediný člověk, co si stěžoval. Jinak s ostatními sousedy vycházíme velice dobře.
Ještě doplním, že odpoledne a večer doma jsme, já chodím do práce kolem 10hod. dopolední a s manželem se společně vracíme nejpozději v 16hod. už se synem ze ŠD.

Pipka

TAK TO JSOU VŠICHNI takový sousedé normální DEBILOVÉ.A mělo by se začít uvažovat o tom aby nebyl štěkot rušením,je to normální projev toho daného zvířete.Na mě si na vesnici také jeden takovej stěžoval že kokrhá kohout.Tak mať ty lidé jdou někam do izolace,tupci blbý