7KATKA7

Starou peruánskou pevnost Sacsayhuaman postavili Inkové v letech 1440–1532

Starou peruánskou pevnost Sacsayhuaman postavili Inkové v letech 1440–1532 (dle některých pramenů byla postavena o hodně dříve předky Inků). Měla za úkol kontrolovat důležitou zásobovací trasu do města a při povstání Manco Cápaca II. proti Španělům v roce 1536, kdy byli conquistadoři málem poraženi, se stala jeho základnou. Některé kamenné bloky, ze kterých je stavba poskládána, váží i několik desítek tun. Při dopravě bloků na stavbu Inkové používali: kmeny stromu jako kola + lana a lidskou sílu
kmeny stromu jako sáňky (pro lepší klouzavost se používal tuk z lam a zajatých otroků)
technologie stavby doposud není známá

Nejlepší odpověď
annas

Nejsem si docela jistá, ale vypadá to, že technologie stavby doposud není známá.

Cituji z bakalářské práce Veroniky Klozíkové z r. 2006.

Nejméně prozkoumána je přeprava bloků z lomů na místo stavby. Jako vodítko slouží rýhy a poškrábání bloků, které svědčí o vlečení, stejně jako fakt, že se dosud žádné válce, sáně či další zařízení nenašla.