Lucky Strike

Staré obrazy – proč na nich mají ženy silné paže?

V obrazech se nijak zvlášťe nevyznám, nevím do které doby je zařadit, když u nich není napsán letopočet, ale všimla jsem si jedné zvláštnosti, která mi nejde do hlavy.

Proč mají na některých realistických malovaných portrétech z dřívějších dob ženy tak neúměrně silné a mohutné paže vzhledem ke zbytku těla?

Například Císařovna Sisi. O ní se ví, že byla velmi štíhlá a hodně sportovala, přesto například na těchto portrétech zrovna atleticky nevypadá.

http://slecna­.info/wp-content/upload­s/sisi2.jpg
http://nd04.jxs­.cz/793/057/3f39af7605_7­3592404_o2.jpg

nebo B. Němcová, ta přece oplácaná také nebyla, tak proč tady má tak silné ruce a mohutná ramena a ani náznak klíčních kostí?

Teď se mi zrovna nedaří najít jiné obrazy, ale určitě budete vědět, jaké myslím.

Líbí se vám takové portréty? Mě vůbec. Na ženách mi přijdou atraktivní štíhlé paže, viditelné klíční a lícní kosti, a dlouhý štíhlí krk. Tyhle obrazy mi přijdou nerealistické a divné.

Doplňuji:
Zapomněla jsem sem dát tu Němcovou:

http://udu.ff­.cuni.cz/soubo­ry/galerie/01%20Cechy­/Prahl%20-%20malirstvi%2019%20­stoleti/04%20Por­tret/slides/07%20he­llich,%20podo­bizna%20b.%20nem­cove,%201845.JPG

Nejlepší odpověď
ministri

Ideál krásy je v každé době jiný. To, co mi dnes považujeme za štíhlost, by pravděpodobně v 19. stol. považovali za podvýživu a o takovou ženu by žádný muž neměl zájem. Když se tvrdí, že byl někdo někdy štíhlý, nemusí to odpovídat našim představám. Malíř je také ovlivněn dobou ve které žije, proto některé prvky, které jsou v oné době považované za krásné, trošku zvýrazní nebo přežene.

Další odpovědi
anonym

Malířské manýry jsou samozřejmě poplatné době a stylu, ve kterých díla vznikala.
Co se týká konkrétně Sisi, tak ta byla pravděpodobně anorektička nebo bulimička, zakládala si hlavně na vosím pase, který si nechávala pevně šněrovat a cvičila denně na hrazdě a bradlech, které měla ve svých pokojích. Snadno měla silné paže oproti utaženému pasu. Božena Němcová v dobách, kdy vznikaly tyto její známé portréty byla pokládána za krásnou ženu, ale v té době byly ženy „krev a mlíko“ a ne jako dnes vyhublé, nezdravě vypadající chlapecké postavičky s umělým poprsím. Podívej se a porovnej barokní portréty a udělej si sama názor na ideál ženské krásy v té době, kdy vznikaly. Podívej se i na Modiglianiho obrazy, na obrazy žen Egona Schiele, Picassa, na Madonu od Paula Gogaina např. Já
v dětství doslova trpěla při různých příležitostech, kdy jsem měla možnost vidět obrazy tzv. jezdecké. kdy vojevůdce (často nějaký panovník)
ve zbroji sedí na nepřirozeně malinkém koni, který má navíc mrňavou hlavičku, což vůbec neodpovídalo skutečným parametrům . Zajímali mě hlavně ti koně a ne umění :)) Ano, v té době musel vypadat jezdec monumentálně.

Drap

Nepřipadají mi nijak obzvlášť silné. Spíše normální. A ženská má vypadat jako ženská a ne jako vychrtlina. Je to asi tím, že proti dnešku byly měřítka dokonalosti trošku jiná než dnešní anorektičky.

anonym

Podle toho, co jsi tu napsala o své představě krásy, tak se ti líbí „barbíny“. Jenže císařovna Sisi jezdila ráda na koni, byla sportovně nadaná a nijak se nevyhýbala práci. Byla to žena velmi krásná a hodně aktivní. Božena Němcová měla 4 děti a to znamenalo starat se o ně. V poměrně nuzných poměrech, v nichž žila, to určitě žádný med nebyl.
Pokud člověk něco dělá, tak se mu samozřejmě tvoří (sílí) svaly.
Představa štíhlosti není zdaleka o tom, jak vypadají některé dívky dnes – kost bez svaloviny obalená kůží. Žádný ladný tvar, jenom hůlka.
Svaly mají být krásně tvarované, a to se děje jenom jejich zátěží. Pokud chybí, tak to něco napovídá o jejich nositelce.
Zkus se podívat na Rubensovy obrazy. Maluje často lidi rozhodně ne štíhlé, ale z celého jeho díla vyplývá tolik něhy a krásy při zobrazení lidského těla, že nemůžeš rozhodně tvrdit, že je na nich něco nepěkného nebo pohoršujícího. A jeho „macatí“ andělíčci, to je kapitola sama pro sebe.
Odstrašující příklad chorobné štíhlosti jsem před cca 20 lety viděla na fotkách – třicetiletá Brazilka vážící 28 kg. Kostra potažená kůží s nepříjemně zvýrazněnými klouby – hlavně koleny. Přesto si o sobě myslela, že je tím přitažlivá a velmi žádoucí. V článku stálo, že je natolik slabá, že většinu dne proleží nebo prospí, spát musí se speciálně podloženými klouby a mezi kolena si musí vkládat rovněž speciálně zhotovený polštář. Měla sice dítě, ale nikdy se o ně nestarala, protože jediným jejím zájmem bylo urdžet si vyzáblou postavu.
Děkuji pěkně za takový idol. Potkat ji za šera, pokládám dobrovolně peněženku na chodník a utíkám, jako by mi za patami hořelo.

Kamionacka09

Me to teda neprijde ze maji silne paze.Driv se libili plnostihle tvary,dneska hold jsou vsude jen videny kostry s naplesklima silikonama a to je ubohy.

osamělývlk

Mně připadají tak akorát. Nelíbí se mi vychrtlé ženy.