Stačí, na stavbu zahradní chatky hranoly o rozměru 6*6 cm?

Rozměry chatky by byly VDŠ* 250300250 !

Odpovědi
Lamalam

Záleží na materiálu. U tvrdého dřeva by stačit měly.

gecco

Jakou budeš dělat střechu (s jakým zatížením sněhem počítáš)?
A jakou konstrukci?
😉
No – já bych asi použil 10×10, ale obecně bych pod 8×8 nešel – asi by mne šlehlo najít po sněhové nadílce chatku rozpláclou na zemi…
😉
Jo – předpokládám, že budeš stavět ze smrku.

majklhanz

Já si nechal udělat zahradní chatku od firmy nestálo mě to o moc víc než bych to dělal sám http://www.domky-delta.cz/zahradni-domky-ekonomik-cenove-vyhodne-domky/

anonym

Gecco, střecha bude sedlová s krytinou Onduline nebo asfaltový střešní šindel, chatka bude za smrku. V naších podmínkách sněhu mnoho nenapadlo dlouhá léta, takže se zatížením bych počítal 30 kg/m2, střechy by byla s OSB desek 10 mm, vazníky o rozměru 4*4, konstrukce pokryta obkladovými prkny 19 mm.

gecco

Jasně, takže lehká ´bouda´…
A stojny budeš mít jen v rozích a nebo třeba po 80 cm?
___
Asi tak, pokud bych dělal boudu já:

  • stojny po cca metru (mezi ně okna, dveře…)
  • všechny trámečky bych použil 8×8 (nebo i 10×10)
  • na krokve fošínky 10×5 (nastojato) v hustotě stojen
  • ´plnopodbitou´ střechu (klidně tu OSB 10, i když se mezi krokvema prohne)
  • na vnější obklad tu 19 (ale stačí i 15–16), raději tlakově mořené (nemusíš se pak zabývat nátěry)
  • na vnitřní obklad stačí palubky slabší
  • mezi vnitřní a vnější plášť vatu (a nebo bez vnitřního pláště a izolace)
  • asfaltový šindel považuju za lepší variantu (už třeba jen proto, že není potřeba žádná ´klempířina´, šindel prostě nahřeješ a ohneš či přeplátuješ)

😉

anonym

Jistě, i stojiny bych dal, ale neuvažuji o izolaci! Chci jen se skrýt před deštěm a mít místo, kde si odpočineme. Jo, a okapy budou také- na dešťovou vodu, která se bude hromadit v nádrži.

gecco

(ne)izolace – jasně – je to otázka využití…
Známý má chajdu právě jen proti dešti a na nářadí – jednoplášť, a úplně stačí (trámky konstrukce z vnitřní strany použil pro kotvení poliček apod.).
Na druhou stranu – pokud tam plánuješ i třeba občasné přespání, není ten dvouplášť a izolace k zahození – přes den se chajda sluncem tolik nerozpálí a k ránu ti netáhne na nohy…
😉
Okapy a svody – jo, ale se šindelem nemusíš řešit zavětrování štítů, snáz se dělá hřeben…

gecco

Jen ještě dodám – ta chajda známého je z trámků 10×10, 4×4 m půdorys na zemních vrutech; stojny v rozích a uprostřed stěn; pozednice tvoří horní trámky, krokve fošínky 5×14 nastojato (cca po metru), sklon cca 45°, plnopodbité OSB 18 (nebo 22? – nevím jistě), asfaltový šindel (v n.m.v cca 800, na Valašsku – se sněhem holt počítat musí); zvenší opláštěné jen palubkami 12 (15?) – bohužel nedal mořené – a včil se tak jednou za dva roky moří broušením a nátěrem…
😉

anonym

Ty zemní vruty jsem zavrhl, už jen kvůli ceně. Uvažuji bet. patky, mezi ně lože ze štěrku.

gecco

K čemu „štěrové lože“?
Ty to nebudeš mít postavené nad terénem?

anonym

To kvůli prorůstáním trávy a dobrých odtokem vody.

gecco

Kvůli prorůstání trávy… – nejjednodušší je pod chatku položit geotextiliii (a případně ji zasypat kačírkem – nebo prostě říčním štěrkopískem, opticky přijatelné).
Odtok vody – netuším, v jakém to máš terénu a na jaké půdě – ale to tam budeš mít drenáž? – štěrkové lože mezi patkami bez drenážního odvodnění je k ničemu (vodu ze střechy budeš řešit svodem do nádrže…).
___
Asi bych potřeboval více informací (a nebo si to, co píšu, ´uprav´):
Chatku bych nestavěl na zemi, ale nad terénem (izolace…), takže srážky pod ni nemusíš řešit. Jestli vruty nebo patky – záleží na ´půdě´ a terénu – obecně asi patky levněji než vruty nepořídíš (na rovině a lehké suché půdě stačí i vypodložení kameny; ve svahu na jílu jsou vruty – nebo piloty, to nejlevnější).

anonym

Víš co, asi se na to vyseru a postavím tam boudu na kolech! 😁

gecco

😉
Jasně – žádný patky (…), stačí dvě kola a štyry placáky pod stojiny…
😉
Jenom info – pokud bys pořídil maringotku – sundej z ní nápravy a postav ji třeba na betonový (dřevěný, kamenný…) soklíky – nápravy se děsně kradou (´vyzkoušeno´ – ´marina´ přišla o nápravy za cca 3 týdny, prostě ji ti ´hajz*íci heverama zvedli a poté shodili na ´zem´!!)…

anonym

lamalam, myslíš dub, buk… ? To se s takového dřeva nedělá, maximálně ještě z borovice!

Lamalam

Maximálně z borovice? My máme pergolu z akátu.

anonym

Takovouto ? http://www.to­movyparky.cz/da­ta/catalogue/140/ma­le_pergola-02.JPG. Já potřebuji hranole a z akátu je těžce vyřežeš!

Lamalam

Takovu ne, je to z hranolů. Na pile je nám v pohodě udělalali z akátu i z jasanu.

anonym

Tak to bych chtěl vidět, jak z tak pokroucených kmenů akátu vyřežou trámek!

gecco

Borovici bys musel určitě použít aspoň 8×8 (raději 10×10) – borovice je výrazně křehčí, než smrk (i když je ´hezčí´ a odolnější vodě).

anonym

.. hezčí, ale i dražší.

gecco

😉
A používat borovicové trámky na nosnou konstrukci – to bys musel mít borovicovej háj a domluvenou samotěžbu…
😉