Pyrotechnik

Soukromá SŠ a kombinované studium – jak je to s daněmi?

Dobrý den, našel jsem zajímavou soukromou SŠ, kde nabízejí distanční a kombinovaný studium, tj že bych školu dělal přes PC a to by mi mnohem líp vyhovovalo než normální denní studium, hlavně já jsem samostudiový typ člověka. Pro mě je to tak mnohem výhodnější a efektivnější způsob výuky, než zbytečně sedět za lavicí několik hodin a nakonec si z výuky zapamovat jenom minimum, přinejhorší úplný nic.

Táta nějak z toho moc nadšený není a furt mi vnucuje, abych šel na normální průmyslovku, protože já jsem spíš na počítače, ale už předem vím, že by průmyslovka byla špatné rozhodnutí a ztráta času. A z ostatních škol, které mám v okolí na výběr, není žádná pro mě a dost z nich má docela špatnou pověst, pokud nejste, jak se říká, ‚dítě z ulice‘.

No tak jsem na tu soukromou zavolal, jestli ještě mají místo, a potvrdili, že maj. Stáhl jsem z jejich stránek přihlášku, kterou jsem vyplnil a měl v plánu s ní jet k doktorce, aby mi dala razítko, že jsem zdravotně způsobilej.

Jenže táta, který byl mezitím v práci, se vrátil domu hned začal křičet a nadávat na mě a na mojí mámu, že kdybych šel na tu soukromku, tak bych prej musel platit krom toho školnýho ještě měsíčně dalších 5000 Kč na daních, protože by se na mě nevztahoval status studenta, tudíž by za mě stát neplatil daně a musel bych tak makat.

Díval jsem se po internetu, co je na tom pravdy, a jak jsem tak nalezl, tak bych údajně nemusel platit socialku, protože ta není povinná a stejně podle nějakýho paragrafu z roku 2010 za mě stát neplatí socialku, na kterou se vztahuje důchod pokud mi je 18+ let, což u mě jako 19letého už neplatí přes rok.
Ohledně toho statusu studenta a zdravotního pojištění je to zatím pro mě nejasný, někde říkaj že dostanu status studenta i při distančním/kom­binovaným studiu, u čehož jsem narazil.
Podle zákona o SŠ při dálkovém/dist/kombi studiu mi prý upadá status studenta, jenže to je složitý, protože zase tam je nějaké info k tomu, pokud jsem jako výdělečně činný nebo pobírám podporu apod. Já ani jedno z toho nejsem.
Pak dál jsem našel něco s „nezajištěným dítětem“, čímž se rozumí osoby mladší než 26 let. Takže by mi stát ty daně platil.

Jsem z toho dost zmatený a nemůžu najít správnou odpověď…

Tak jak to bude přesně s placením daní? Když bych šel na soukromou střední školu studovat kombinovaně, zejména přes PC a je mi 19 a nejsem nikde zaměstnaný, nedělám brigády a nepobírám dávky?

Odpovědi
Drap

Ano Našel jsi to správně. Pokud to nebude řádné studium, budeš si muset zdravotní doplácet sám.Sociální nemusíš, ale nebudeš sociálně pojištěn. Táta nemá pravdu v tom, že to bude dalších 5 tisíc. Při minimálním zdrav a sociálním to vyjde na necelé 4 tisíce.

da ny

Forma kombinovaného studia je obvyklá při studiu na VŠ (ne dálková!).
Pokud škola nabízí kombinovanou formu studia, je zachován atatut studenta za předpokladu, že nemá pracovní poměr (HPP). Je možné pouze DPP do 10 00 Kč(300h v roce (smluv múže být několik). Tehdy se platí jen 15% daň z příjmu a v následujícím roce při podání daňobého prohlášení lze získat tyto peníze zpět.
Během kombinovaného studia se statusem studenta „…se sociálním a zdravotním pojištěním je stejná jak u prezenčního studia, tak i u kombinovaného studia..“
HPP
"ombinované studium je jedním z typů studia definovaných vysokoškolským zákonem a platí na ně tedy v plné míře všechna jeho ustanovení, tj. práva a povinnosti studentů jsou obdobné, jako u prezenčního studia. Do 26-ti let tak budete mít statut studenta. Dle zákona o důchodovém pojištění se za nezaopatřené dítě podle ust. § 20 odst. 3 písm. a) nepovažuje student kombinovaného studia, který je výdělečně činný (např. zaměstnán v pracovním poměru). V takovém případě za studenta stát pojistné neplatí. Pokud tedy budete při studiu pracovat, nebudete mít statut nezaopatřeného dítěte. Ze svého příjmu budete odvádět pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení jako doposud. "
Na krajském úřadu odboru školství snad zjistíte, zda VŠ zákon ohledně kombinovaného studia se může vstahovat i na vybranou SŠ.

http://www.nic­m.cz/statut-studenta-a-platby-pojistneho

ivzez

Jen se zeptám: Kdo bude hradit školné?

Vyděláte si na ně, nebo očekáváte, že Vám školu budou platit rodiče
(to totiž není jejich povinnost)?

Stát by Vám žádné daně neplatitl ani při prezenčním studiu.
Neměl Váš otec na mysli daňovou úlevu na vyživovanou osobu?