Souhlasíte s tím, že jsme dohnali kapitalistické státy?

Komunisti měli heslo DOHNAT A PŘEDEHNAT, což znamená předehnat kapitalistické státy.Po revoluci nám Klaus říkal, když si utáhneme opasky tak do pěti let doženeme Rakousko.Opasky si utahujeme už 25 let a DOHNALI JSME RAKOUSKO??
Ano, dohnali jsme kapitalistické státy v počtu bezdomovců, sebevražd z důvodu existenčních, s počtem méně narozených dětí (stárnutí populace), s tím, že stále méně lidí dosáhne na průměrnou mzdu, s tím, že milionáři a miliardáři v této republice vlastní více majetku než většina národa.
A toto je podle Klause dohnání západu?

Nejlepší odpověď
gecco

Problém bude zejména v tom, že sice „Komunisti měli heslo DOHNAT A PŘEDEHNAT“, ale svým faktickým úsilím zdevastovali ekonomiku země ze světové i evropské špičky téměř na úroveň rozvojových zemí…
S ohledem na komunistické ´hospodaření´ se máme velmi dobře.
😁

Další odpovědi
Drap

Otázka je špatně položená. Nelze hodnotit celkově. V něčem jsme dohnali, v jiných věcech snad ani nikdy nedoženeme.

anonym

Gecco, tak s tebou a dalším, stejně smýšlejícím, nemůžu souhlasit! Není tomu spíše naopak, že Nekomunisté, kteří byli ve vládě po roce 1989 zničili naši zemi na úroveň zemí rozvojových ? Říká ti něco „okřídlený šíp“, „13 pramen“, „sklárny Bohemia“ a další „národní podniky“, které díky těmto vládám byly prodány za mrzký peníz „kapitalistům“ , kteří sají pot a krev „českých dělníků“ ?!

mosoj

Gecco jako obvykle. Báchorky.

lexx

nikoliv, tohle o Rakousku do 5 let plácal akademický teoretik doc. ing. Komárek dej mu Pán Bůh věčnou slávu, Venca Klaun byl starej lišák a v prognózach moc, moc opatrnej, to jen tak na okraj

anonym

a ještě pro gecco
Říkáte, že komunisti tady ponechali všechno zdevastované, tak z čeho teda najednou vznkli po tom listopadu 1989 ti miliardáři ? Jak mohli na zdevastované ekonomice přijít k miliardám?

gecco

Lahny – jednak to, že podnik není konkurenceschopný neznamená, že je bezcenný…
Ale hlavně – vrámci privatizace byl státní majetek prodáván za ´hubičku´ – co třeba privatizace surovinových zdrojů??
____
Já nikdy netvrdil, že komunisti zničili vše – ´jen´ zničili schopnost ekonomiky obstát na volném trhu. No, jen, taky prodali za babku technologie, které byly u nás vyvinuty – a které mohly vynášet – a taky vynášejí – ovšem právě těm ´zlým´ kapitalistům…
___
Uvědom si, čím se liší rozvinutá ekonomika od rozvojové – rozvinutá vyváží minimum surovin a maximum přidané hodnoty – kvalifikované práce. Rozvojová naproti tomu vyváží suroviny.
A ČSSR vyvážela především suroviny – technologicky špičkové výrobky jsme neměli (až na naprosté výjimky).
___
Zkus – namísto opakování nějakých politických ´předvolebních´ vejšplechtů trochu studovat – nebudeš pak těm plkům tak bezhlavě věřit…
😉

anonym

pro gecco
Takto jsme dohnali svět…nééé prací a pílí ale…
Stráský: A pokud jde o to kradení, jak říkáte: ano, jedna cesta, jak nechat lidi zbohatnout, je nechat je krást. A cesty, jak lidi nechat zbohatnout, jsme hledali.
HN: Takže to byl záměr?

Stráský: Záměr to jistě nebyl, ale všichni to podvědomě cítili. (…) Celý spor o privatizaci, ono vytvoření fondů, které pak někam utekly, bylo vedeno myšlenkou akumulovat kapitál do rukou několika lidí tak, aby si mohli sáhnout na velké podniky.
HN: Proč to ale v roce 1997 nakonec skončilo tak nedůstojně? Malé banky krachovaly jedna po druhé, ty velké polostátní měly obrovské ztráty, do toho rozpočtové balíčky, přiznání, že v Česku se krade…

Stráský: Poznali jsme, že česká privatizační cesta nemůže být čistá, protože tady není nikdo, kdo vyndá dvě miliardy a něco si koupí. (…) A třetí cesta byla nechat banky půjčit úvěry, které se nesplatily. Byla to třetí cesta a vlastně jediná, když krádež nebudeme brát jako oficiální cestu.

HN: Bankovním socialismem za český kapitalismus?

Stráský: Musel bych vám odpovědět, že to tak bylo, a dokonce bych musel říci, že to tak bylo vědomě. My jsme si to spočítali, že není jiná cesta než do toho zatáhnout banky, aby našim lidem půjčily. I když to někdo zaplatí a jiný ne. A nezaplatilo se toho hodně, odepisovaly se stovky miliard. Asi v roce 1993 se banky poprvé oddlužily, poněvadž tam byly i staré úvěry, co vznikly za komunismu. To bylo prvních zhruba 50 miliard. Ale pak se ukázalo, že se za pět let kapitalismu udělaly desetkrát větší dluhy.

anonym

pro lexx
V knize LÉČBA KLAUSEM je psáno toto:
„Občanská demokratická strana byla politickou modlou. Rychlá změna od komunismu ke kapitalismu. Dokázali jsme, že to dokážeme. Měl obrovskou podporu médií. Ale hlavně normálních lidí. Mluvil jasně. Teď si na chvíli utáhneme opasky, vytvoříme ekonomiku s vyrovnaným rozpočtem a brzy budeme na úrovni Rakouska. To jsme všichni chtěli. Problém Klause byl tentýž, jako je problém státní správy za posledních dvacet pět let. Mluvit uměl, ale skutek utek. Skutečná reforma, která by nastartovala hospodářský růst a donutila státní správu sloužit nikoli politikům, ale občanům, mu byla naprosto lhostejná. Spolu se svými kamarády vymyslel projekt kuponové privatizace.“

Vážený pane, já jsem pamětník a mám doma schované noviny z těch let, takže mohu klidně ukázat celé články co se psalo tenkrát a kdo nám co sliboval.

gecco

No jo, Barbakane – a kdo před ´89 kupoval výrobky těch slavných značek – mimo rozvojový svět a naše ´kolegy´ z RVHP?
😉
Škodovky se prodávaly do celého světa, celá Evropa jezdila ve stodvácách, elektroniku Tesla kopírovali japonské značky, přesné techniky jsme vyvážely více, než Švajc..
😉
Ne ne, to, že po ´89 přestaly naše podniky prodávat (většina z nich) bylo způsobeno zhroucením ´východního´ trhu, konvertibilitou východních měn (ani podniky najednou neměly problém nakupovat na západě, i lidé mohli najednou vyjet a volně nakupovat). Další příčinou bylo zmizení ochranářského prostředí (vzpomeň si, jak se ´plnil´ plán – na to není nikdo na volném trhu zvědavej). A další příčinou nebyli zlí západní kapitalisté – ale neschopný management, který podniky získal v privatizaci – a který nebyl schopen manažersky konkurovat západním ekonomům…