Luss

Směnečné soudní řízení

Můj bývalý přítel mi dluží na směnku peníze. Splatnost byla 1.12. a jelikož nemám už jediný důvod mu důvěřovat podala jsem 16.12. návrh na vydaní směn.plat.rozkazu. 1) jak dlouho trvá soudu toto projednat? řádově dny? týdny? 2) budu informovaná o průběhu? tedy až mu odešlou rozkaz, zda ho vydají, zda převzal nebo nepřevzal? zda podal námitky? atd. 3) lze stáhnout návrh, bez nákladů? děkuji!!!
Doplňuji:
Diky za odpoved. Smenecny zakon znam snad uz pozpatku, takze smenka je (snad) v poradku formalne. Jenze tyhle „provozni“ otazky jsou k nedohledani a pravnik si nauctuje i „dobry dem“ :) diky

Odpovědi
standa

ad 1) řádově týdny…, ale záleži to na konkrétním soudu

ad 2) účastníci tohoto zkráceného řízení obdrží Usnesení v podobě:

  1. platební rozkaz (ke kterému může povinný vznést tzv. ´odpor´)
  2. zamítnutí návrhu z různých důvodů, např. i procesních (chyby ve směnce atd.)

O tom zda podal námitky se dozvíte následně, protože obdržíte předvolání k ´normálnímu´ řízení, které v takovémto případě soud musí nařídit

ad 3) do doby než se (i zkrácené) řízení uskuteční lze ´zdarma´ stahnout jakýkoli návrh žaloby…, musíte se však informovat na soudě, zda již to zkrácené řízení neproběhlo