Luss

Namitky ve smenecnem rizeni

Muj problem pokracuje.Soud vydal na muj navrh smen.plat.roz­kaz.Dluznik volal a vyhrozoval neotresitelnymi namitkami.Smenka ma vsechny nalezitosti, je podepsana u notare a dluznik neplnil ani halir. Je mozne namitat na zaklade osobniho pomeru, citovych vazeb atd? Mam za to, ze je treba namitat fakticky proti smence jako takove. Dluznika jsem nikdy neurazela, nevyhrozovala. Jsem bezuhona. Samozrejme me ale toto zastrasovani desi.

Odpovědi
standa

Předně bych vás chtěl ujistit, že „problém“ nemáte VY, ale dlužník…

Je mi jasné, že je vám jeho ´chování´ (hraničící s vyhrožováním) velmi, velmi nepříjemné, ale s TÍM v tuto chvíli nic nenaděláte. Ledaže byste usoudila, že jeho chování má znaky protiprávního jednání, pak ale budete potřebovat důkazy (svědky, nahrané telefonáty ap.) a napiště soudu žalobu s odkazem na důkazy jeho chování, které má chrakter vydírání, vyhrožování ap.

Jinak si jeho námitek vůbec nevšímejte, protože on by je musel uplatnit jedině prostřednictvím ´odvolání´ proti vydanému platebnímu rozkazu. Pokud se odvolá (nebo-li podá tzv. ODPOR), pak se nejspíš uskuteční soudní řízení…

Pokud se ve lhůtě (15 dní) neodvolá, pak je platební rozkaz pravomocný a vymahatelný i exekučně.

Doporučuji už teď pracovat na návrhu „zahájit exekuční řízení“ a ihned po vypršení odvolací lhůty (za předpokladu, že nevznesl ODPOR) podat tento návrh soudu.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/smenecne-soudni-rizeni