Adam2

Poradíte, který pád je správné použít – více v popisu?

Pokud použiji slovo skutečnost jako podmět a jako přísudek použiji sloveso být + podstatné jméno, bude podstatné jméno v 1. nebo 7. pádě?

Nejlepší odpověď
annas

Vyjádřil jste se nepřesně, Měl jste uvést příklad, třeba chybně a mohla jsem odpvoědět jednoznačně.

1. Pokud použijte skutečnost jako podmět – tak jde o 1. pád. např. –

Skutečnost je podstatné jméno. Skutečnost je skutečný stav,.
Skutečnost je realita – jde o příznak stálý. Skutečnost je, existuje, takže patří 1. pád.
..
2. Pokud myslíte jinak, uvedu příklad.

Vždy je/není pravda – 1. pád, nikoliv je pravdou – 7. p.

Je třeba si uvědomit, že 7. p. vyjadřuje stav přechodný, dočasný atd., zatím co 1. pád stav skutečný, objektivní., trvalé platné hodnocení.

Zkuste vytvořit správnou větu – Tohle je skutečnost x Tohle je skutečností. Sen je skutečnost x sen je skutečností?

Záleží také na tvaru slovesa být. Jeho sen může být skutečností.

Užití 1. i 7j. pádu se liší. Ve skutečnosti je učitel – má kvalifikaci a učí x ve skutečnosti je učitelem – nemá kvalifikaci, ale uičí.