Slavíte spíše Halloween, nebo Dušičky, či Svátek Všech svatých?

Za mne – jakožto křesťan slavím Svátek Všech svatých + slavím i Halloween, avšak po svém. A co vy?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Samhain, potažmo Dušičky. „Slavím“ to tak, že jdu na hřbitov a tam poklidím známým a příbuzným. Taky si je přípomínám a vzpomínám. Někdy zapaluji svíčku/svíčky (nejen na hřbitově). Většinou to ale moc neřeším.
Nejsem křesťan a nespadám ani pod keltské náboženství, ale tento keltský svátek a jeho zvyky se mi líbí jako plno jinýh pěkných zvyků z různých světových kultur a náboženství, nejvíc však z polyteistic­kého Řecka.

Další odpovědi
aliendrone

Slavím? Třeba Dušičky loni. Tradiční „den údržby“ na hřbitově v naší rodině, tudíž minimálně jedna, zpravidla OBĚ sourosemetriky, někdy i mladší generace se sejdou… Ale jestli to je SLAVENÍ, inu posuď sám.

Tož bylo načase doplnit/obměnit zašedlou mramorovou drť (ne, my NEMŮŽEME mít nějakou přirozeně šedou, MUSÍ být bílá a pochopitelně JÁ ji musím obstarat někde v horoucí prděli). Tudíž jsem koupil metrák (2 pytle), nechal naložit do auta a tradá, ať to mám z krku. Přijedu (přesně na čas!), „uvítací výbor“ už nespokojeně čeká (bo dorazil o 20 minut DŘÍV!) a promptně začne ORGANIZOVAT. Počkám, až na sebe přestanou ječet (nebo chceš-li, až se SHODNOU na postupu prací) a hodím si pytel s drtí na záda, že ho vynesu (jasnačka, jsem ALIENDRONE, žádné béčko)! Jenže OUHA! Jsem sice věčně mladý, ale už „trochu delší dobu“. V zádech to udělalo „LUP!“ a tak nějak zlehka jsem pustil pytel a klesl ponejprv na kolena, posléze na všechny čtyři. To víš, hned se slétly a „Nestalo se ti něco?“ (jako kdybych se jinak BĚŽNĚ válel po zemi jen tak pro zábavu!), ale když zjistily, že jsem byl po chvilce schopen vstát (s obtížemi), situace se obrátila o 180°!

V tu ránu jsem byl totální nešika a kazisvět (ten zhovadilý pytel s drtí se po dopadu na cestu roztrhl a vysypal), zkrátka sabotér a lemra líná, která je nechá všechnu práci oddřít, jen aby se mohla ulejvat, kdyby to viděl nebožtík vati, tak by mě z toho hnedle „vyléčil“ a blábláblá a blábláblá… :(
Přísahám, že jsem ten roztržený pytel (po kyblících) vynosil sám, ten druhý jsme nesli sice všichni tři (ony vepředu, každá za jeden cíp, já vzadu – fakt jsem byl rád, že vůbec NĚJAK LEZU) a vůbec jsem se snažil v rámci dočasně omezených možností, žádné leháro či dokonce ulejvání NEBYLO.

Tudíž nakonec po obdržení MNOHA titulů a poct (mistr Hromdopolice aj.) jsem byl odsouzen a s pohrdáním na věky-věků propuštěn s tím, že příště si raději na pomoc sjednají firmu „Pat a Mat“, bo je to prý lepší volba. No věř mi, že nejsem tak naivní, abych se jen na vteřinku z „rozsudku“ radoval – vím jak to u nás chodí. Takže přirozeně už mám v garáži 2 pytle mramorové drti, ale TENTOKRÁT k nim přihodím i KOLEČKO, ve kterém ty pytle vyvezu!

Tož jestli ti to přijde jako SLAVENÍ, či alespoň dostatečně SLAVNOSTNÍ, odpovídám ANO, slavím! ;)

Drap

HALLOWEEN neni svátek, ale importovaný nesmysl. Dušičky a aní Všech svatých neslavím, ale ctím je a dodržuji tradice. Myslím, že podobné to má většina obyvatel u nás i když jsou třeba nepraktikující křesťané.

JežíšKristus

Všechny tři jsou importované. Schválně můžete zkusit vygooglit pohanskou obdobu těchto svátků, která je skutečně „naše“.

dubraro

Památku zesnulých, lidově Dušičky. Je-li to proveditelné, navštívím na hřbitově svoje předky.

paul1

Dušičky ano, chodíme na hřbitov, dáváme svíčky na hroby. Včera přišel e-mail od obce, abychom dávali na hroby co neméně umělin, tak se podle toho zařídíme. Chryzantémy nám rostou na zahradě a svíčky v umělině omezíme, ale máme je bohužel už koupené., tak zase trošku příští rok.

Disraeli

Drap, Halloween je svátek asi jako dušičky nebo jako každý jiný, jenom ne u nás. Tedy není u nás zabhělý, ale je to v podstatě obdoba dušiček v jiných zemích. Dá se říct jen to, že to není NÁŠ TRADIČNÍ svátek, ale jinak prostě svátek a klide se MŮŽE slavit i tady jako svátek (i když k tomu nevidím důvod, když máme svou obdobu).
Dušičky mají původ u Slovanů potažmo Keltů, akorát byly později pokřesťanštěné.