Bedy

Škoda Felicia 1.3 MPI – nové letní pneumatiky. Jak se projeví 14" ráfek a větší index nosnosti (81)?

Dobrý den, plánuji koupi letních pneumatik-protektorů na Škoda Felicia 1.3 MPI. Moje současné, poněkud sjeté pneumatiky odpovídají podle údajů z technického průkazu – tedy 165/70/R13/79T, nicméně našel jsem výhodnou nabídku na 165/70/14T/81T. Jak se projeví 14" ráfek a větší index nosnosti (81)? Nebude to nějak vadit?

Možná pro upřesnění – s autem až tolik nejezdím (tak 3–4 tisíce km ročně) a můj styl jízdy má nejblíže ke stylu ekonomickému.

Díky za všechny smysluplné odpovědi.

Odpovědi
gecco

Původní 165/70R13 jsou o něco menší (cca o 8 %), než 175/70R14 – takže se údaj zobrazovaný tachometrem bude lišit více, než je obvyklé (tachometr bude ukazovat nižší rychlost)… Ale to není až takový problém.
79T vůči 81T – pokud má pneu vyšší index nosnosti (nebo rychlosti), není to vůbec na závadu.
Ale – pokud nemá ta Felda v TP uveden i rozměr 175/70R14, není povoleno na ni takové pneu obout – se všemi riziky

  • PČR to při silniční kontrole (asi) nebude řešit
  • STK to neprojde
  • při případné nehodě to může řešit PČR (zavinění) i pojišťovna (sníží plnění nebo je bude vymáhat po řidiči/majiteli tohoto auta)

___
Osobně bych takové pneu (jak opakuju – pokud nejsou jako alternativa v TP) určitě nekupoval (i s přihlédnutím k nutnosti koupit i ráfky) a neobouval.
A s nájezdem 3–4 tis./rok (a opatrným stylem jízdy) bych se vůbec letními pneu nezabýval a jezdil bych celoročně na zimních (s tak malým nájezdem se nevyplatí pneu střídat).