Zlatý

Škoda Felicia 1.3 MPI - nové letní pneumatiky. Jak se projeví 14" ráfek a větší index nosnosti (81)?

Dobrý den, plánuji koupi letních pneumatik-protektorů na Škoda Felicia 1.3 MPI. Moje současné, poněkud sjeté pneumatiky odpovídají podle údajů z technického průkazu - tedy 165/70/R13/79T, nicméně našel jsem výhodnou nabídku na 165/70/14T/81T. Jak se projeví 14" ráfek a větší index nosnosti (81)? Nebude to nějak vadit?

Možná pro upřesnění - s autem až tolik nejezdím (tak 3-4 tisíce km ročně) a můj styl jízdy má nejblíže ke stylu ekonomickému.

Díky za všechny smysluplné odpovědi.

Odpovědi:

Zlatý

Původní 165/70R13 jsou o něco menší (cca o 8 %), než 175/70R14 - takže se údaj zobrazovaný tachometrem bude lišit více, než je obvyklé (tachometr bude ukazovat nižší rychlost)... Ale to není až takový problém.
79T vůči 81T - pokud má pneu vyšší index nosnosti (nebo rychlosti), není to vůbec na závadu.
Ale - pokud nemá ta Felda v TP uveden i rozměr 175/70R14, není povoleno na ni takové pneu obout - se všemi riziky
- PČR to při silniční kontrole (asi) nebude řešit
- STK to neprojde
- při případné nehodě to může řešit PČR (zavinění) i pojišťovna (sníží plnění nebo je bude vymáhat po řidiči/majiteli tohoto auta)
___
Osobně bych takové pneu (jak opakuju - pokud nejsou jako alternativa v TP) určitě nekupoval (i s přihlédnutím k nutnosti koupit i ráfky) a neobouval.
A s nájezdem 3-4 tis./rok (a opatrným stylem jízdy) bych se vůbec letními pneu nezabýval a jezdil bych celoročně na zimních (s tak malým nájezdem se nevyplatí pneu střídat).

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 622
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 572
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 218
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.