postcd

Sklízení mladé majoránky, jak?

Vysel jsem asi před 4 týdny majoránku (za oknem) a teď již má na výšku asi 4cm (jsou to velmi mladé rostlinky), tak se chci zeptat kdy doporučujete sklízet, a jeslti to mohu začít střihat třeba nůžkami a zbydou pak vlastně jen ty nožičky, vyroste to pak dále ty nožičky té majoránky podobně jako třeba pažitka?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Majoránka není řeřicha, takhle mladou bych jí nestříhal. Stříhám jí když má nejméně 20 cm, nechávám asi 5 cm vysoké zbytky, spolehlivě potom roste dál.

Další odpovědi
Emefej

Rostliny vysoké 4 cm sklidit můžeš, ale po ostříhíhání už asi neobrazí. Manželka je zkušená pěstitelka bylin a tvrdí, že aby majoránka znovu vyrostla, musí se nechat stonek vysoký nejméně 6 cm.

Drap

Takto mladou majoránku můžeš ostříhat, ale ve většině případů rostlina dále nepřežije. Pokud takto mladou usušíš, tak ani ta síla a aroma neni jako z majoránky vyzrálé. Osobně bych ještě počkal. Pokud však ustříhneš menší část přímo do pokrmu, ne víc jak 1/5 rostliny, poroste dál a budeš mít i následně zajištěnou hlavní sklizeň