LEONEK

Rozsudek soudu a nabití právní moci

Kterým dnem nabývá rozhodnutí soudu mám na mysli právní moc jestli tím dnem, kdy ho pošlou , nebo tím dnem, kdy si dopis od soudu převezmu na poště jedná se mi o rozsudek soudu děkuji

Nejlepší odpověď
zzzzz

Záleží zda je v rozsudku lhůta pro odvolání, nebo ne.
Pokud tam je, tak to nabyde právní moci až po té, co to bude všem doručeno a všem tato lhůta vyprší, tak hned následující den to nabyde.
pokud tam lhůta na odvolání není, tak to nabyde pr. moci doručením všem účastníkům.
za doručení se považuje i marné uplynutí této doručovací doby, to znamená, že pokud si to někdo nevyzvedne, tak poslední možný den, kdy si to mohl vyzvednou, se to považuje za doručené.
Pokud se všichni účastníci soudu dohodnete na vzdání se lhůty pro odvolání, tak stačí aby jste zajeli na soud, a tam podepsali, že se vzdáváte práva na odvolání a poté co se ho vzdá poslední to nabyde pr. moci.
Doporučuji si po nabytí právní moci, zajet na soud a nechat si na rozsudek vyznačit doložku právní moci. Je to speciální razítko a z dokumentu je pak na první pohled jasné, že je pravomocný.

Další odpovědi
Dochy

Jako laik: Podle toho co Ti o nabití právní moci v rozsudku napíše soud. Mám pocit, že zpravidla bývá nějaká lhůta (7–15 dní) na odvolání. Lhůty na odvolání by mělo být mmožné ihned po vynesení rozsudku (pokud jde o osobní projednání) – ale aby došlo k nabití právní moci, musí se té lhůty vzdát všechny zainteresované strany.
Doplňuji:
„by mělo být možné se vzdát…“ pardon, nějak mně vypadlo slovo z textu

ivzez

Právní moc se nenabíjí, nýbrž nabývá.
Takže nabytí právní moci
(nikoliv nabití právní moci)

Dochy

Pravda, koukal jsm na to uz v otazce a pak jsem to napsal take 😉