Retko

Rozdil mezi Stochasticky a Kontingentni?

Vsude se pise o „nahode“ apod.

Vysvetleni na wikipedii mi nevysvetlilo rozdil.

Vite nekdo jak to je?

Dekuji

Nejlepší odpověď
annas

Vysvětlení je náročnější, protože souvisí třeba s fenomenologií a filosofickými kategoriemi. (Filos. kategorie jsou např. – možnost – skutečnost, obecné – jedinečné (zvláštní), nahodilost – nutnost. Ale pokusím se. Pojmy se tedy týkají filozofie.
Učebnice filozofie pro střední školy a slovník filozofie.
Kontingence (nahodilost) je opakem nutnosti a determinovanosti. Nahodilost – jev, který může, ale nemusí nastat. Jeho opakem je nutnost – jev, který musí nastat. (Po noci nutně přijde den, člověk je podle podmínek vývoje savec). Nutnost je determinovaná (podmíněna) tím, že každé dění je nutným důsledkem podmínek a příčin. Na tomto předpokladu stojí exaktní vědy, pojem přírodního zákona a možnost předpovědi.
Zatímco pojem stochastický znamená náhodu ve významu umění mířit, strefit se. Náhoda je tedy událost, jejíž příčiny nejen neznáme, ale navíc předpokládáme, že žádné nemá. Proto ji často chápeme a používáme jako vyřazení příčinnosti a zákonitosti (např. náhodná čísla, statistický výběr), někdy dokonce jako jakousi náhradní spravedlnost (např. v losování a loterii). Studiem hromadných náhodných jevů se zabývá statistika, která zde objevuje hromadné zákonitosti, zatímco nahodilostí se zabývá filozofie.