Džanička

Řidičák na čtyřkolku a sněžný skútr

Chci si koupit čtyřkolku a mám řidičák skupiny „B“ Stačí to?Nebo musím mít ještě něco navíc k tomu,to samé se ptám i na sněžný skútr,musím mít k němu nějaké zvláštní školení?Díky.

Odpovědi
anetadela1

Na čtyřkolku to určitě stačí. Na sněžný skútr bych si tipla,že to stačí.

Michal P

Je to trochu složitější. Ano i Ne.
Záleží na tom, jak je čtyřkolka homologována. Z pohledu vyhlášky to totiž může být „auto i motorka – tedy ŘP sk. A nebo B“. Záleží pouze na tom, co je v technickém průkaze. Pokud budete kupovat nový stroj, tak to není problém – můžete si totiž u prodejce vybrat, co budete mít v TP. Pokud chcete koupit ojetinu, raději se vždy zeptejte. Obecně ale platí, že většina čtyřkolek je homologována jako auto a tudíž skupina „B“ stačí. Pokud ovšem chcete koupit nehomologovaný stroj, nemusíte mít ŘP vůbec – ale s takovým strojem pak nesmíte na veřejnou komunikaci. Se sněžným skútrem je to zhruba stejně, ovšem tam bych zapochyboval o významu homologace – já osobně bych si s tím na silnici netroufal vyjet. Pokud koupíte skůtr bez homologace a vozík za auto, tak Vám v porovnání se skůtrem s homologací ještě zbyde na vánoční dárky 🙂. U čtyřkolek je to podobně. Čtyřkolka s homologací (TP+SPZ) bude vždy výrazně dražší než ta uplně stejná čtyřkolka bez homologace.