recese v ekonomice

Co je pojem recese v ekonomice

Nejlepší odpověď
annas

Z jiného zdroje:
Recesí je označováno období hospodářského cyklu, ve kterém dochází k poklesu reálného výkonu ekonomiky při výrazném poklesu domácí poptávky. Nejčastěji nastává po přesycení trhu v období dlouho trvajícího růstu nebo při vyčerpání úvěrových zdrojů. Snížení úrokových sazeb za takové situace zlevňuje peněžní zdroje a znevýhodňuje spoření, což stimuluje spotřebu, rozuměj zvyšuje domácí poptávku. Zároveň takový krok vede k devalvaci měny, což stimuluje spotřebitele utrácet více peněžních prostředků za domácí zboží než za dovozové. Základním předpokladem tedy je, že oba druhy zboží jsou plně konkurenční stran kvality a dostupnosti, výrobci jsou schopni pružně měnit svoji nabídku, ceny a kapacitu výroby, bankovní sektor je schopen poskytnout dostatek peněžních zdrojů za cenu odvozenou od základních sazeb, spotřební trh má dostatečnou absorbční kapacitu a okolní ekonomiky snižují své úrokové sazby pomaleji. Skrytě též lze předpokládat, že peněžní zásoba uložená v úsporách je větší než nezbytně nutná.

Zdroj: http://www.se­ver.cz/text.as­p?clanek=402

Další odpovědi
HOMER

Je to fáze poklesu výroby tzn. pokles hdp(hdp=peněžní hodnota statků a služeb vyrobených na určitém státním území za určitou dobu,bez ohladu kdo je vlastníkem) v hospodářském cyklu.Hospodářský cyklus je proces střídání fází růstu a recese v ekonomice.Vyrábí se statky a služby na určitém státním území,za určitou dobu dojde k přehnané výrobě,kterou už nelze dál prodat(vrchol),poté dojde k úpadku(rece­si),ceny jdou dolů…až ekonomika klesne na dolní bod zvratu(sedlo)ceny jsou nízké,lidé si začnou půjčovat,nakupovat ekonomika je v růstu,výroba stoupá…až je zase statků(výrobků ap.)a služeb moc už se všechny neprodají,a tak pořád dokola.