Anička

Provádím téměř pravidelné doučování(dle potřeby dětí).Beru 60 korun na hodinu.Mám HPP,je to můj koníček.Jak je to s ŽL?

Nevím, kolik si mohu vydělat ročně, aniž bych musela vyřizovat ŽL? Poraďte, prosím. Děkuji

Odpovědi
mosoj

Co si takhle přečíst příslušný paragraf v zákonu o dani z příjmů !

http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/dprij/

Jambalaya

Velmi záleží na tom, zda můžete svou činnost označit jako příležitostnou. I když píšete, že je pravidelná, může být malého rozsahu, řekněme třeba 4 nebo 5 hodin týdně, což by ve výsledku představovalo cca 13 tis. Na takovýto rozsah nepotřebujete ŽL, neboť máte ještě HPP a nejedná se o nijak závratnou částku. Pro tento případ by připadal v úvahu §10 ZDP, kdy by byl příjem do Kč 20.000,–- ročně od daně osvobozen.
I v případě, že by částka byla překročena, lze použít §10 a zdanit 15% jako příležitostný příjem.

Ale nelze jednoznačně specifikovat, že od téhle částky je to takto a od jiné jinak. Je nutné posoudit celek.
Upřesněte rozsah a předpokládaný příjem v ročním výhledu.