Avatar uživatele
Pokročilý

prosim, když ukončuji pracovní poměr z duvodu invali.duchodu mam narok na odstupné?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Samotné přiznání invalidního důchodu nezakládá nárok na odstupné, odstupné se platí pouze v případě, že zaměstnanec končí pracovní poměr pro nemoc z povolání, pracovní úraz nebo dosažení nejvyšší přípustné expozice na rizikovém pracovišti (viz § 52, písm. d) + § 67, odst. 2 Zákoníku práce).
Víc v odkazu.

Zdroj: http://www.poradna-pracovni-pr avo.cz/rada/neuznani-odstupneh o-pri-odchodu-do-plneho-invali dniho-duchodu.php

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Obávám se, že odstupné můžete dostat jen při výpovědi pro nadbytečnost. Výpověď dohodou je pro Vás nevýhodná, kvůli sníženým dávkám na ÚP.
-
Pokud Vám zaměstnavatel dá výpověď podle § 52 písm. d) Zákoníku práce náleží Vám odstupné ve výši dvanáctinásobku.
Zrušit pracovní poměr podle § 56 písm a) Zákoníku práce můžete dát pouze Vy a náleží Vám odstupné ve výši nejméně trojnásobku.
Od doby, kdy byl zaměstnavateli přeložen posudek od lékaře se počítá lhůta 15 dnů – takže pokud v této lhůtě Vám nebude nalezena jiná práce, jste oprávněna zrušit pracovní poměr.
Pokud zaměstnavatel bude jednat tím způsobem, že věc nebude řešit a bude se snažit Vás donutit pracovní poměr zrušit, pracovní poměr nerušte a podejte žalobu na soud, aby zaměstnavateli byla určena povinnost dodržet Zákoník práce a přeřadit Vás na jinou práci nebo Vám dát výpověď podle § 52 písm d) zákoníku práce.
http://www.mesec.cz/…
http://www.superkariera.cz/…


Avatar uživatele
Stříbrný

"Výpověď dohodou" neexistuje. Dohoda o rozvázání pracovního poměru (PP) je vždy oboustranný právní krok, uzavřít ji lze pouze za souhlasu obou stran. V případě rozvázání pracovního poměru dohodou záleží na tom, na čem se obě strany dohodnou. Zaměstnavatel může např. poskytnout mimořádnou odměnu i v případě, že zaměstnanec nemá nárok na odstupné. Takže dohoda nemusí vždy být nevýhodná.

Výpověď je jednostranný právní krok, k němuž není potřebný souhlas druhé strany. Zaměstnavatel může dát výpověď pouze z důvodů, jež uvádí zákoník práce v § 52 písm. a) až h). Zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

Nárok na odstupné vznikne pouze v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele podle § 52 písm. a) až d) nebo v případě rozvázání PP dohodou z týchž důvodů.

Dá-li výpověď zaměstnanec, nárok na odstupné nevznikne.

Zákoník práce online, skončení PP:
http://business.center.cz/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 458
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.