bolak

Proše pána přeložit:

„Cy- pljonok malyj, cypljonok žarenyj, cypljonok tože chočet žit. Ja ně sovětskij, ja ně kadětskij, ja petěrburskij anarchist.“

Odpovědi
cochee

„Kuře malé, kuře pečené, i kuře chce žít. Nejsem sovětský, nejsem kadet, jsem petrohradský anarchista.“

Martin H.

Je to kousek staré ruská pochodová písnička z roku 1917. Znával jsem ji od prarodičů trochu jinak, ale odlišnosti celkem nepatrné.
Pokračuje to „…meňa pojmali, arestovali…“ (zatkli mne a uvěznili).
Jinak, „kadětskij“ neoznačuje v tomto případě kadeta – důstojnického čekatele, „kadětskie“ se v časech Prozatímní vlády nazývali členové a příznivci politické strany Konstitučních demokratů" (KD) – tedy než je Lenin, Trockij a Dzeržinskij dali umučit a postřílet v rámci boje za lepší zítřky.

bolak

cochee: a teď ještě co to znamená :))

že já sem se na to čtení knih vůbec dával, já si říkal že to nebude jen tak, moje první a hned se topím v nesnázích ☹

cochee

To já nevím, čéče, to by chtělo asi zdroj, odkud jsi to vyčetl. Já to tipuju na nějakou ruskou „pivní“ průpovídku 🙂