mladek

Proplacení dovolené zaměstnavatelem ve zkušebí době.

Zaměstnavatel se mnou zrušil pracovní poměr v poslední den zkušební doby.To znaméná na konci třetího měsíce.Zajímá mě,jestli mám nárok na proplacení celých 5ti dnů dovolené za ty tři měsíce co mě běžela pracovní smlouva.Byl mi proplacen pouze jeden.Pro úplnost uvádím,že jsem byl 14dní na neschopence.

Důvod zaměstnavatele byl tento.
Nárok na dovolenou má každý zaměstnanec, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli odpracoval alespoň 60 dnů

Nejsem si jist,jestli má pravdu.Jeho tvrzení chápu,ale nevím jestli má vliv neschopenka na krácení dovolené?
Na druhou stranu kdybych pokračoval v pracovní poměru dál,tak bych měl nárok za ty tři měsíce vybrat celých pět dnů.

Můžete mě prosím někdo poradit jestli se mám domáhat proplacení zbylých čtyř dnů a nebo má zaměstnavatel absolutní pravdu.

Děkuji Vám za radu.

Nejlepší odpověď
Drap

Tak jak píšeš , nárok na dovolenou ti vzniká po opdpracování tří měsíců.. Pokud jsi byl propuštěn ve zkušební lhůtě tří měsíců, tak ti zaměstnavatel nedluží nic. Pokud by jsi měl smlouvu prodlouženou a pracovl dál, bude se ti dovolená počítat z celé odpracované doby.

ivzez

Po odpracování 60 pracovních směn vzniká nárok na roční výměru dovolené.

V tomto případě vznikl nárok na dovolenou za odpracované dny – na jednu dvanáctinu roční výměry za každých 21 odpracovaných dnů (celkem půjde o dvě dvanáctiny výměry).

Doporučuji vyzvat zaměstnavatele písemně k doplacení.