Avatar uživatele
leonessa

Proplacení dovolené zaměstnavatelem/pom­sta

Před skončením mého pracovního poměru, jsem byla měsíc a půl na neschopence.Do­volenou jsem neměla vyčerpanou, a tak mi ji zaměstnavatel je povinen proplatit. Ale zaměstnavatel se mi chce pomstít a řekl mi, že mi dovolenou proplatí splátkovým kalendářem po 1000,–Kč. Nevíte, jestli na toto má nárok, dokonce si určit sám splátky? Nikdo o tom nikdy neslyšel, tak doufám, že byste mi mohli poradit vy. Moc Vám děkuji!

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? panenka před 4971 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
standa

Samozřejmě, že na TO zaměstnavatel žádné právo nemá !

Mzdu (včetně všech souvisejících náhrad) je povinen vám vyplatit v obvyklý výplatní termín za uplynulý měsíc.

Pokud vezmeme k ruce zákoník práce, tak zde je ustanovení § 141, které říká, že nejzazší termín je 30.den následujícího mě­síce

Doporučuji zaměstnavateli napsat jednoduchý dopis, ve kterém jej vyzýváte ke splnění jeho závazku nejpozději do zmiňovaného 30.dne. A klidně do tohoto dopisu uveďte ten § 141, bude to psychologicky působit, že věci rozumíte a jen tak se nenecháte. Zároveň do dopisu uveďte, že pokud zákonem stanovený termín nedodrží, že se obrátíte na Oblastní inspektorát práce.


§ 141/1
Mzda(…)jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu(…)
Doplňuji:
To Rybíz:

A žalobu jste podal? Ne? No ale to je váš problém…

Upravil/a: standa

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Myslim,ze je to naprosty nesmysl.
Ale reknu Vam co se stalo me.
pracovale jsem jako servirka a vyplaceli nas po kazde smene,a take nam timto zpusobem odecitali dan.Dala jsem vypoved s okamzitou platnosti,Sef ji neprijal s tim,ze nema adekvatni nahradu,ze jakmile si nekoho sezene,ze me rekne.Takze jsem zustala,asi jeste tyden a pak jsem proste oznamila ze koncim,at se mnou nepocita.
Prisla jsem si pro zapoctovy list a ejhle co se nedozvim-pry zaplatite mi 1000 kc dani,jinak vam zapoctak nedam,ale do oci se mi nepodival.Zaplatila jsem a stejne mi ho nedal a musela jsem to resit pres urad prace,kam ho musel osobne donest.Nakonec jsem zjistila,ze vypoved mi podepsal k poslednimu dni predchazejiciho mesice,takze ty slavne dane si ode me nechal zaplatit 2×.
Dnes kdyz jdu okolo,tak mam porad chut jim do te hospody hodit oknem cihlu.

Ja bych se zkusila poradit s pravnikem.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mojitek

Ice-T : v gastronomii je takovyto „druh podnikatelu“ uplne bezna vec-bohuzel.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
rybíz

Podobně jsem to udělal, jak píše Standa, před 15 lety, když mi měl soukromník proplatit nevyčerpanou dovolenou a víte, co mi řekl? Můžeš mě žalovat!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
salsa verde

souhlas se standou akorát s těmi termíny je to tak že vám zaměstnavatel musí mzdu vyplati nejp do 15 dní od výplatního termínu uvedeného ve smlouvě-tak mi to řekl právník na up jelikož řeším naprosto stejný problém. jinak ještě pokud by vám od tohoto termínu dlužil prokazatelně část mzdy-byť by to byla 1,– kč tak máte nárok na podání okamžité výpovědi a 3 měsíční odstupné a samozřejmě se tím ruší ta přechozí výpověď nebo dohoda o ukončení pracovního poměru. a valte na inspektorát práce!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek