leonessa

Proplacení dovolené zaměstnavatelem/pom­sta

Před skončením mého pracovního poměru, jsem byla měsíc a půl na neschopence.Do­volenou jsem neměla vyčerpanou, a tak mi ji zaměstnavatel je povinen proplatit. Ale zaměstnavatel se mi chce pomstít a řekl mi, že mi dovolenou proplatí splátkovým kalendářem po 1000,–Kč. Nevíte, jestli na toto má nárok, dokonce si určit sám splátky? Nikdo o tom nikdy neslyšel, tak doufám, že byste mi mohli poradit vy. Moc Vám děkuji!

Nejlepší odpověď
standa

Samozřejmě, že na TO zaměstnavatel žádné právo nemá !

Mzdu (včetně všech souvisejících náhrad) je povinen vám vyplatit v obvyklý výplatní termín za uplynulý měsíc.

Pokud vezmeme k ruce zákoník práce, tak zde je ustanovení § 141, které říká, že nejzazší termín je 30.den následujícího mě­síce

Doporučuji zaměstnavateli napsat jednoduchý dopis, ve kterém jej vyzýváte ke splnění jeho závazku nejpozději do zmiňovaného 30.dne. A klidně do tohoto dopisu uveďte ten § 141, bude to psychologicky působit, že věci rozumíte a jen tak se nenecháte. Zároveň do dopisu uveďte, že pokud zákonem stanovený termín nedodrží, že se obrátíte na Oblastní inspektorát práce.

§ 141/1
Mzda(…)jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu(…)
Doplňuji:
To Rybíz:

A žalobu jste podal? Ne? No ale to je váš problém…

Další odpovědi
iceT

Myslim,ze je to naprosty nesmysl.
Ale reknu Vam co se stalo me.
pracovale jsem jako servirka a vyplaceli nas po kazde smene,a take nam timto zpusobem odecitali dan.Dala jsem vypoved s okamzitou platnosti,Sef ji neprijal s tim,ze nema adekvatni nahradu,ze jakmile si nekoho sezene,ze me rekne.Takze jsem zustala,asi jeste tyden a pak jsem proste oznamila ze koncim,at se mnou nepocita.
Prisla jsem si pro zapoctovy list a ejhle co se nedozvim-pry zaplatite mi 1000 kc dani,jinak vam zapoctak nedam,ale do oci se mi nepodival.Zaplatila jsem a stejne mi ho nedal a musela jsem to resit pres urad prace,kam ho musel osobne donest.Nakonec jsem zjistila,ze vypoved mi podepsal k poslednimu dni predchazejiciho mesice,takze ty slavne dane si ode me nechal zaplatit 2×.
Dnes kdyz jdu okolo,tak mam porad chut jim do te hospody hodit oknem cihlu.

Ja bych se zkusila poradit s pravnikem.

mojitek

Ice-T : v gastronomii je takovyto „druh podnikatelu“ uplne bezna vec-bohuzel.

rybíz

Podobně jsem to udělal, jak píše Standa, před 15 lety, když mi měl soukromník proplatit nevyčerpanou dovolenou a víte, co mi řekl? Můžeš mě žalovat!

salsa verde

souhlas se standou akorát s těmi termíny je to tak že vám zaměstnavatel musí mzdu vyplati nejp do 15 dní od výplatního termínu uvedeného ve smlouvě-tak mi to řekl právník na up jelikož řeším naprosto stejný problém. jinak ještě pokud by vám od tohoto termínu dlužil prokazatelně část mzdy-byť by to byla 1,– kč tak máte nárok na podání okamžité výpovědi a 3 měsíční odstupné a samozřejmě se tím ruší ta přechozí výpověď nebo dohoda o ukončení pracovního poměru. a valte na inspektorát práce!