Avatar uživatele
Registrovaný

Promlčeno, nebo je to jinak...??

Dobrý den,
Chci se tu zeptat na jednu věc.
Před 14lety jsem se seznámil s dívkou, ona, její matka i kamarádky mě ujišťovaly, že jí je skoro 18let, pravda však byla jinde, bylo ji 14,za dva měsíce 15let,což jsem zjistil o trochu později. Pro mou neopatrnost a hloupost, se nám narodil syn, ano dodnes toho lituji, ale nedá se nic dělat, čas se vrátit nedá.
Nemá smysl se tu rozepisovat o celém průběhu, ale zajímá mne jedna věc.
Tenkrát ji nebylo 15let, nikoho toto nezajímalo, soudy o určení výživného se nad tímto nepozastavovaly. Zajímá mne, kdyby dnes, kdokoli toto zmínil, mohl by mne soud odsoudit?
Je to 13,5let stará věc, ale poslední dny mě to vrtá v hlavě.
To, že jsem udělal obrovskou chybu dobře vím, popravdě je mě hanba to sem i psát.
Moc děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

burak: jako fakt? tak to je totálně na palici postavený, skoro všecko promlčet jde, ale tohle... kdy byl pán vlastně obětí vychcané slečny a jejích známých, je nepromlčitelný? Ach jo, kde to jsme. Kdyby to bylo znásilnění, neřeknu ani slovo, ale tohle byl evidentně trošku jiný případ.
A pane, nestyďte se, blbost může udělat každej a někdy se holt nezadaří. A abyste prosil slečnu o občanku, než s ní začnete chodit... no, to by vypadalo hodně divně. Držím vám pěsti, ať se v tom nezačne nikdo šťourat - co bylo, bylo...

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

U tohoto trestného činu je promlčecí lhůta 15 let, takže ještě chvíli a jste z toho venku.
§ 34 Promlčecí doba
(1) Trestní odpovědnost za trestný čin zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí
a) dvacet let, jde-li o trestný čin, za který trestní zákon dovoluje uložení výjimečného trestu, a trestný čin spáchaný při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu podle jiného právního předpisu,
b) patnáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let,
c) deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let,
d) pět let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři léta,
e) tři léta u ostatních trestných činů.
Doplňuji:
Ano jak říká standa. Napadlo mě to až potom, že byste byl případně souzen podle zákona, který platil v době spáchání trestného činu, pokud novější by nebyl pro vás příznivější.
Pokud je horní hranice trestu dle tehdejšího zákona jiná, je i jiná promlčecí lhůta.


Avatar uživatele
Zlatý

Je to PROMLČENÉ !

Protože jste se dopustil trestného činu, za který podle tehdejších předpisů hrozilo maximálně 8 let odnětí svobody, tak je takovýto trestný čin promlčený po 10 letech.

------------------

Trestní zákoník č. 140/1961 Sb., který byl platný v roce 1997 :

§ 242/1
Kdo vykoná soulož s osobou mladší než patnáct let(...), bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až OSM let.

-------------

Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., který je platný dnes :

§ 34/1.c) PROMLČENÍ
Trestní odpovědnost(...)zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí DESET let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let.


Avatar uživatele

ne na tohle se promlčecí lhůta nevztahuje

Doplňuji:
ale moment něco jsem našla podobný případ vložím odkaz do diskuze

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

souzen už asi nebudete po tak dlohé době navíc pokud o tom úřady vědí
http://zpravy.idnes.cz/…

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 978
Zlatý marci1 806
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 601
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 449
Zlatý led 396
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.