jajsa

Promění ještě podmínku?

V roce 2007 byl přítel odsouzen k zákazu řízení vozidla a k podmínce 12 měsíců s odkladem na 2,5 roků. Znovu řídil a způsobil škodu. Nyní byl odsouzen podle par.201 odst.2 za použití par.35 odst 1 tr. zák. k úhrnému trestu 10 měsíců do věznice s dozorem a zákazu řízení na 2 roky.Je to trest finální nebo ještě promění tu podmínku, to z rozsudku není jasné?
Doplňuji:
Bude tedy ve vězení jen 10 měsíců nebo 10 měsíců a ještě ten rok?

Odpovědi
standa

§ 201/2 trestního zákoníku (platného do 31.12.09) ´řeší´ trestný čin „Orožení pod vlivem návykové látky“.

V tomto případě se na rozsudku nic měnit nebude, novela trestního zákoníku se na tento trestný čin sice vztahuje*), ale vašeho přítele se na 99,9% netýká.

*) změna je v tom, že dříve byl trestný čin řízení pod vlivem alkoholu byť z nedbalosti a po 1.1.2010 již skutek řízení pod vlivem alkoholu z nedbalosti není trestným činem… muselo by se prokázat, že ten první skutek byl z nedbalosti (např. zbytkový alkohol) a pak by nemohl být v tom druhém případě použit odstavec 2… a navíc by se i v tom druhém případě muselo jednat o nedbalost. Takovou dobrou shodu náhod téměř vylučuji i vzhledem k výši toho prvního trestu

Doplněna:

Bude se jednat o nepodmíněný trest v délce ´jen´10 měsíců.

A navíc po 5ti měsících lze zkusit štěstěnu (samozřejmě při dobrém chování) a požádat soud o podmínečné propuštění…, i když v případě recidivy (opakování trestných činů) to nejspíš nevýjde – záleží na soudu.