LordE

Může nám profesorka čtvrtletní práci z angličtiny započítat dvakrát?

Vysvětluje nám to tím, že máme prý moc známek a že kdyby to neudělala, tak čtvrtletka nebude mít žádný význam a nepohne nijak se známkou. Moje otázka zní, může tohle učitelka ve čtvrtém ročníku udělat? A pokud ne, má cenu to řešit s třídní? Popřípadě s ředitelkou?
*Doplňuji: všechny známky mají v bakalářích nějakou hodnotu, například známka ze zkoušení má hodnotu 6 a z písemky má 4. Čtvrtletní písemná práce má hodnotu 10, což je maximum co může učitelka dát.

Nejlepší odpověď
Arne1

Systém známkování je v kompetenci učitele. Je úplně normální, že známky z různých druhů ověřování vědomostí mají různou váhu. Vzpomíná, že kdysi měl kterýsi učitel „malé“ a „velké“ známky.

Další odpovědi
Drap

Může to udělat!

quentos

A jak jinak bys chtěl zajistit, aby známka z čtvrtletní práce měla větší váhu než ostatní známky?
Tohle se dělá úplně běžně. To je samé „může učitel tohle…?“ „může učitel tamto?“
Ano, může. Učitel se jako každý jiný zaměstnanec chová v souladu s pracovním řádem, v tomto případě se školním řádem. Prostudujte si školní řád. Co v něm není výslovně zakázáno, je povoleno.

orwell

Paní profesorka tímto způsobem vytvářela vlastně vážený průměr. Vypadá to, že asi nevyužila možnosti programu „bakalář“, nebo usoudila, že nezohledňuje váhu čtvrtletky dostatečně. Záleží i na verzi programu, ale možnost výpočtu váženého průměru patrně umožňují všechny verze. Doporučuji seznámit se s výpočtem např. zde: https://prumer-znamek.cz/
Důležité je (podle mého názoru) seznámit studenty se způsobem klasifikace hned v úvodní hodině na začátku roku, aby později nevznikala různá nedorozumění. Tato pravidla je záhodno už pak neměnit.

Kelt

Známka za konverzaci nebo za naučení slovíček, tedy hodnocení několika minutového výkonu a výkonu za 45 minut nemůže být posuzováno stejně. Proto souhlasím, že rozhodnutí učitelky je správné. Když to budeš v praxi potřebovat, tak se tu angličtinu doučíš třeba po nocích, a když ne, je ti to stejně jedno.

Bobek 2

Nevím, kdo jsou to ti „bakaláři“, nicméně pokud nejsou vaší profesorce nadřízení, tak ji jistě nemohou omezovat v tom, jakou váhu dá známce z čtvrtletní práce. Jestli tomu dobře rozumím, tak jí dala váhu 20, zatímco ústní zkoušení má váhu 6 – to mi nepřipadá nepřiměřené, pokud ústní zkoušení bylo pouze z jedného tématu, zatímco čtvrtletní práce testovala znalosti za celé čtvrtletí. A bakaláři by se měli polepšit, aby vaše profesorka nemusela jejich nedostatky takto obcházet.