Anizbor

Prodej nemovitosti dvou spoluvlastníků.

Jsem s dcerou spoluvlastníky každá ideální poloviny rod.domů.Každá se smostatnym bytem Souhlasím také s prodejem své poloviny domů,jelikož dcera od prodeje neustoupí.Nejraději jednomu zájemci,aby do budoucna byl už vlastníkem celé nemovitosti jen jeden majitel.Ptám se,mohla by dcera prodat jen svou polovinu i když jsem ji písemně upozornila,že zvažuji i já prodej své poloviny?Dcera v domě ve svém bytě už několik let nebydli.
Měly by být sepsané dvě smlouvy,jelikož se jedná o rozdílnou hodnotu každého bytu.Já mohu svou polovinu prodat jen i se zařízením celého bytu(starožitnosti a pod.)Děkuji za radu,jak postupovat,aby všechno proběhlo dle nového ob.zákoníku,na co nezapomenout a pod.Moc děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
Hamon

Vzhledem k tomu, že dnes nabyl účinnosti nový občanský zákoník, určitě bych zašel k právníkovi. A doufal bych, že právě tato problematika nepatří do té nejednoznačné většiny předpisu.

Další odpovědi
anonym

  1. Dcera může prodat pouze „svou polovinu“ (druhou nevlastní) a může ji prodat zcela nezávisle na spoluvlastníkovi nemovitosti (pokud není nějakou smlouvou nebo třebavěcným břemenem definováno jinak).
  2. Jestli bude prodej realizován na základě dvou dvoustranných smluv a nebo jedné smlouvy třístranné (dva prodávající, jeden kupec) je zcela lhostejné, na prodejní ceně (hodnotě) jednotlivých částí nemovitosti přitom nesejde.
  3. Můžete trvat na prodeji své části nemovitosti včetně zařízení – ale záleží jen na kupci, zda toto přání akceptuje.

___
Protože se – zřejmě, jedná o nikoli jednoduchý případ, vřele doporučuju se obrátit na nějakého místního právníka či notáře, aby smlouvu podle přání jednotlivých stran prodeje/koupě v souladu s právem sepsal.