Kelt

Proč zlatý řez a geometrický střed nejsou totožné?

Nakreslím obdélník , větší strana je vodorovná a kratší svislá a uprostřed udělám kolmici. Ale když mám obraz a umístím postavu doprostřed, tak to není ono. Postava musí být ve zlatém řezu, http://voho.e­u/wiki/zlaty-rez/
To je příčinou nedokonalost oka? Kdo to vysvětlí? Děkuji.

Nejlepší odpověď
aliendrone

V „nedokonalosti oka“ to není (podle mě). Spíše je to o „dokonalosti“ přírody jako takové (a jejího popisu). Estetiku údajně NELZE popsat a zejména novodobí patlalové na tom trvají.

Jenže já si myslím, že ANO, jakkoliv jsme rozdílní (a máme např. různé chutě, obliby i smysl pro krásu), tak je tu podle mě „něco společného“. Nějaký „základ“, který odráží „podstatu“ přírody (nebo jsoucna jestli chceš) ze kterého pak vychází „to ostatní“ (a individuální).

Důkaz svého předpokladu spatřuji v matematickém POPISU těhle věcí. Zlatý řez je v zásadě vyjádření jinak ryze matematické záležitosti – Fibonacciho řady. Podobně dokonalý geom. útvar KRUH/koule je vlastně vyjádřením transcendentního iracionálního čísla Pí. Nebo si můžeš nakreslit kolik chceš všelijakých „klikyhákových vlnovek“, ovšem pokud tou vlnovkou bude „náhodou“ graf funkce sinus, tak to bude OPRAVDU PĚKNÁ, symetrická vlnovka. A tak, ač hodně lidí pořádně neumí ani násobilku, natož aby věděli o existenci Fibonacciho řady, tak ji PODVĚDOMĚ vnímají ve Zlatém řezu.

No a k otázce PROČ nejsou totožné – NEMOHOU! Zlatý řez je POMĚR, střed je BOD. Stejně tak nemůže být jablko lahváčem, jsou to prostě různé kategorie. ;) :D :D

Další odpovědi
annas

Zkuste si pročíst odkazy, třeba se z nich dovíte mnohem víc.

Proč to tak je? vyplývá z definice optického zlatého řezu a matematického středu.

„Zákonitosti matematické a geometrické se v mnoha ohledech neslučují se zákonitostmi optickými. Ne vše, co jsme schopni vyjádřit čísly a poměry, je aplikovatelné i při návrhu písma, loga, letáku či webové stránky. Člověk je tvor učenlivý a do svého vnímání nevědomky promítá většinu zkušeností ze svého života. A lidské oko někdy dokáže až neskutečně lhát.“

https://typomil­.com/2006/02/op­ticky-stred-poslouzi-i-pri-navrhu-webu/

  1. "Pojem zlatý řez (anglicky golden ratio) se týká kompozice. Jde o rozdělení úsečky tak, že poměr menší ku větší části se rovná poměru větší části ku délce celé úsečky. Pokud stejným způsobem rozdělíme plochu, výsledek bude na pozorovatele působit

mnohem estetičtěji než jakékoliv jiné běžné poměry (1:3, 3:4…)."
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zlat%C3%BD_%C5%99ez

  1. střed – geometrická konstrukce zlatého středu Geometrický střed (geometrické těžiště, centroid) tělesa je bod, do něhož lze umístit působiště síly rovinného tělesa.

1. První postup vyplývá z geometrického řešení rovnic.

¨ 2. Druhá konstrukce zlatého řezu vyplývá z Eukleidovy věty o výšce.

3– Třetí konstrukce zlatého řezu je patrně nejjednodušší a vyplývá z Pythagorovy věšty
http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/1462-geometricka-konstrukce-zlateho-rezu

Anglický zdroj

Např.

„Starověcí řečtí matematici studovali to, co nyní nazýváme zlatý řez, kvůli jeho častému výskytu v geometrii; rozdělení úsečky na "krajní a střední poměr“ (zlatý řez) je důležité v geometrii pravidelných pentagramů A pětiúhelníků. Podle jednoho příběhu matematiky Hippas z5. století před naším letopočtem zjištěno, že zlatý řez není ani celé číslo, ani zlomek (iracionální číslo ), což Pythagorejce překvapilo . Eukleidos‚s prvky( c. 300 BC ) nabízí sněkolik návrhy a jejich důkazy využívající zlatý řez, [b] a jeho první známou definici, která probíhá následovně:

Říká se, že přímka byla řezána v extrémním a středním poměru, celá čára směřuje k menšímu segmentu a většímu km.."
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Golden_ratio

dubraro

Protože jsou to rozdílné matematické (geometrické) pojmy. V příloze odkaz na skvělou přednášku prof. Kubáčka na toto téma.

Zdroj: https://youtu­.be/YKd09EnGS3M