Savier

Proč zkrachovala firma Tesla?

Máme v Rožnově Teslu a kdysi to byla velká a úspěšná firma.

Nejlepší odpověď
zjentek

Nevím jak úspěšná byla, tradovalo se, že její produkty byly TEchnicky SLAbší.

A možná někdo zaplatil za cílenou likvidaci firmy těm správným lidem již dříve, někdy před jejím zánikem. Kdo ví? Podívej na Průmysl mléčné výživy (PMV). 🤷‍♂️

Další odpovědi
Pepa25

Podle rozhodnutí Ministerstva průmyslu ČR č.j. 400/333/92 ze dne 24.4.1992 byla akciová společnosti TESLA ROŽNOV, a.s. zrušena bez likvidace ke dni 1.5.1992 a k tomuto datu byla rozdělena na 6 akciových společností a 8 společností s ručením omezeným.
Jedna z nich je ENERGOAQUA, a.s., spolenost „známá“ pro žalobu z otravy Bečvy.

WordPress

Tesla se recyklovala a optimalizovala

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tesla_(pod­nik)

Filip84

No proč… Jednoduchá odpověď je, že ze stejného důvodu, jako VEB Automobilwerk Eisenach (Wartburg), nebo VEB Automobilwerk Zwickau (Trabant, IFA), nebo třeba Tuzex: ty národní podniky, které „udělalo“ státně-kapitalistické zřízení ČSSR & ČSR (nebo DDR, nebo kohokoli jiného), většinou nedokázaly v tržně-kapitalistickém zřízení obstát. Jsou výjimky, jako např. VEB Eisenwerk Wittigsthal (Johanngeorgen­stadt), dnes Eisenwerk Witigsthal GmbH, ale většina skončila.

Tesla nebyl jeden podnik, jeden závod, nebo tak něco. Byla to jedna značka, to ano, no a pod tou – znárodněné, nebo nově vytvořené – státní podniky ČSR, a následně ČSSR, vyráběly rozličný elektronický Hebel: Tesla, n. p., Rožnov pod Radhoštěm vyráběla obrazovky, nebo chceš-li: CRT displaye. Tesla, n.p., Bratislava vyráběla rozhlasové přijímače. Tesla, n. p., Pardubice např. vojenské pasivní radiolokátory.

Tesla národní podnik vznikla 10. srpna 1946 (tedy ještě před „byl tenkrát únor, starému světu, řekli jsme jednou pro vždy dost!“) znárodněním podniků Elektra Praha, což byl, původně, ryze český podnik, založený v roce 1921, no a od roku 1932 spadal pod koncern Philips. To byly závody, krom Prahy a Bratislavy, také ve Vrchlabí, Strašnicích a Kolíně.

Dokud bylo centrálně plánované a řízené hospodářství, tak centrální plánovači naplánovali výrobu, ÚV Strany výrobu schválilo, no a podle toho jednotlivé n. p. Tesla vyráběly, a buďto plán plnily, přesahovaly, nebo naopak neplnily – jako, konec konců, každý jiný národní podnik v té době.

Ano, Tesle se zadařilo, ať už to byl ten vojenský pasivní radiolokátor z Pardubic, nebo např. rozhlasový přijímač Tesla 308U Talisman, v art deco stylu, z Tesly Bratislava, který je známý po celém světě. Ale jinak byly výrobky Tesly sice kvalitní, veskrze – většinou, nicméně drahé, na konci 80. let, často, trpěly technologickým zastaráváním celého východního bloku, a proto jakmile došlo k otevření trhu, poptávka po nich rapidně klesala.

Jako každý národní podnik, zvyklý na plnění plánů podle centrálního plánování, neuměla ani Tesla reagovat na požadavky trhu – sortimentem, poměrem kvalita vs cena, designem, atp. Prostě a jednoduše, za minulého régime to bylo tak, že Strana rozhodla, národní podnik vyrobil, něco se vyvezlo a ten zbytek zákazník koupil, protože spotřebních výrobků byl (až na výjimky) spíše nedostatek, takže koupil, i s vadou, a (téměř) za jakoukoli cenu. Konkurence, v tomto směru, prakticky neexistovala.

Jakmile skončilo řízené hospodářství, tak se jednotlivé podniky n. p. Tesla privatisovaly, no a tím také osamostatnily. A většina z nich zanikla, z důvodů, které jsem popsal výše.

Ale zůstaly, např. SEV Litovel, LITES Liberec, ETK Kolín, atp.

Podrobnosti máš ve zdroji, a pak: hledej šmudlo! 😃

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tesla_(pod­nik)

da ny

Ano, to byla.
Právě proto zřejmě i skončila.......
Národní podnik TESLA Strašnice (Elektra Praha 1921) byl založen k 10. srpnu 1946, a to zestátněním a spojením původně samostatných firem – šlo buď o československé podniky, nebo častěji o pobočky zahraničních koncernů:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tesla_(pod­nik)

Mně se to jeví, tako „výhodný tunel“ z obdoní československého a českého Klondike.
Mnoho bývylých státních podniků dopadlo podobně. Zánikem, rozparcelováním na několik dalších soukromých firem, a firmiček.
Část podléhala také restitučním nárokům.
Mnoho podniků někdo zprivatizoval, odkoipil, rozprodal, ukončil činnost. Tím zrušil možnou konkurenci. Uvolnily se trhy pro zboží z ciziny…….

VaclavZeman

Zjenteku, taky jsem chtěl tu zkratku vysvětlit. 😄

zjentek

Pozor neplést privatizaci a cílenou likvidaci (podívej také na osud některých léčivých pramenů minerálních vod v ČR(_._))