zjentek

Proč žížaly za deště vylézají z hlíny na dlažbu?

…Kde se zpravidla utopí v kalouži?

Děcka já vím, ale KOLIK je jich na té dlažbě, jako??? 😮😮😮

Včera večer po delším mrholení jsem viděl dlažbu PLNOU ŽÍŽAL a mám trošinku představivost čili si i představím podloží pod dlažbou a protože dlažba je na místě ve městě kde je docela těžce zatěžována (nezřídka tam přejede vůz) tak je pod ní určitě min. půl metru stavebních materiálů jako kamení struska písek takže kde, sakra, se na podobný dlažbě, DALEKO OD TRÁVNÍKU, bere TOLIK ŽÍŽAL, jako??? 😮😮😮

Protože, když zapojím tu představivost, pokud by už fakt ta žížala měla ochotu vylézat ze zatopené hlíny nahoru do „stavby“, tak přeci nad šutrem, v jemnějším šutru, někde těsně pod pískem, už zákonitě musí bejt sucho, při takovém dešti, ketrý připomíná spíše jakési systematické husté mrholení jemných kapek a nelezla by až nahoru na dlažbu, ne? Prostě by se zastavila hned tam, kde to není tak promáčený, je tam sice veliká vlhkost, ale dýchat se dá, ne? Nebo jde u žížalek smnad o nějaký instinkt, že musí vylézt až úplně nahoru, až tam, kde je to fyzikálně prostě možný? 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Nechápu, jako. Žížaly na dlažbě, kde „potenciálně“ nikde žádná hlína. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Nejlepší odpověď
marci1

Kdyby totiž zůstaly pod zemí ve svých chodbičkách zaplavených dešťovou vodou, utopily by se.
😄

Další odpovědi
Disraeli

Protože, když (moc/dlouho) prší, tak je půda celá přeplněná vodou, včetně jejich děr a chodeb… utopily by se tam. Žižaly taky potřebují vzduch/kyslík. A sice k tomu potřebují vlhko, ale ne vyloženě plavat ve vodě. Nejsou to vodní živočichové a neumí zpracovávat kyslík ve vodě.
Vylézt teda musí, jestli chce žít. A v kaluži se neutopí. Chvíli ve vodě vydrží, jen se z ní musí za určitý čas dostat (myslím, že vydrží celkem dost). Kolikrát jsou v malé kaluži, kde jsou ponořené jen napůl; někdy jim stačí se jen svinout a udělat „hrb“, aby vykoukla z kaluže ven (a tím se nadechnou, neb dýchají povrchem těla).

jirka F

Přitahuje je vlhkost půdy.A obecně vlhkost.

Emefej

Jsou umazané od bláta a utíkají se vykoupat do kaluže, nemají nožičky, tak nemohou plovat a utopí se.

cappuccino

Preci jenom se umi elegantne nakrucovat, coz pod zemi neni videt. Proto obcas vylezou, aby si jich nejaky zizalak vsiml:)

zjentek

Jiřík nejsi obecně příliš mladý na to, používat slovo „obecně“? 😏

jirka F

Myslím si že ne. 😄