Proč zaměstnavatelé moc málo umožňují pracovat z domova nebo zkrácené úvazky pro ženy na mateřské, postižené, apod?

Nejlepší odpověď
quentos

kde žijete – zaměstnavatelé myslí hlavně a především na sebe. Že skupiny lidí, které jmenujete, těžko shánějí práci, je jim srdečně jedno.

Další odpovědi
Hykam

Možná i proto, že takové práce, která jde dělat z domova zase tolik není.

Terryle

Řekla bych, že tam bude i ekonomické hledisko – za každého zaměstnance musí zaměstnavatel platit pojištění. A když má dva s polovičním úvazkem, musí za ně platit dvoje pojištění. Kdežto za jednoho s celým úvazkem zaplatí jen jedno. Matematika je asi neúprosná… a zaměstnavatel se řídí hlavně ekonomickejma zájmama. Aby se mu částečné úvazky vyplatily a měl motivaci je poskytovat, to by měl zajistit stát… třeba formou slev na daních.
No, a proč zaměstnavatelé preferujou práci z pracoviště a ne z domova, mi přijde jednoduchý – zaměstnance na pracovišti můžete kontrolovat, co a jak dělá a jestli se nefláká. Ono je jedna věc, že splní to, co má – ale někomu to trvá celuo pracovní dobu, někomu výkonnějšímu to trvá pět hodin a ty tři se fláká, i když je má placené. Když pracuje na pracovišti, zaměstnavatel se to dozví a může mu přidělit práce víc. Z domova to zjistí těžko. Tak bych to viděla já…

led

Budem trochu oponovať Terryle.
Veľa robí aj nedostatočná znalosť ekonomiky práce.
Je pravda, že veľa činností nie je možné vykonávať doma, ale je aj veľa činnosti na „Homeworking“, možno pod týmto výrazom si na to spomeniete.

"Výhody a nevýhody pro zaměstnavatele
Finanční a nefinanční přínosy
– úspory za pronájem kanceláře a energie
– snížení nákladů na nákup, opravy a udržování firemních automobilů
– nižší nemocnost zaměstnanců
– vyšší produktivita práce
– snížení nákladů na nábor a zaučení nových zaměstnanců z důvodu nižší fluktuace
– úspory času na porady a diskuze
– nezávislost firmy na okolním dění – např. živelních událostech, dopravní situaci
– možnost udržet si částečně zaměstnance i v případě náhlé nemoci nebo odchodu na mateřskou dovolenou
– úspory mzdových nákladů při zaměstnání postižených lidí

Potenciální rizika a dodatečné náklady
– náročnější řízení pracovníků
– zabezpečení dat
– nákup a instalace softwaru a hardwaru
Většinu rizik lze vhodným přístupem a dobře nastavenými procesy eliminovat.
Výhody a nevýhody pro pracovníky

Finanční a nefinanční přínosy
– nižší náklady na cestování a dopravu
– úspory času na cestování
– flexibilní pracovní doba
– možnost pracovat i s některými zdravotními problémy
– méně stresu
– větší klid na práci
– vyšší spokojenost

Rizika při práci z domova
– horší oddělení pracovního a osobního života
– osamělost
– nutnost sebekázně
– menší respekt a šance na povýšení

Většinu rizik lze vhodným proškolením pracovníků odstranit."
Citácia z článku:
Homeworking – zavádění a přínosy práce z domova
http://www.it­biz.cz/workli­ne-home-office-vyhody