Rocker

Proč ve sci-fi filmech části vesmírných lodí při letu rotují?

Má to nějaký praktický význam,nebo to ve filmu jen dobře vypadá?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Protože platí princip ekvivalence (Einstein > OTR). Podrobné vysvětlení je dosti zdlouhavé a je v něm trošku matematiky, takže to okecám, abys v tom neměl hokej.

Nahrazují tím zemskou tíhu, kterou lidský organismus k životu nezbytně potřebuje. Pokud ji dlouhodobě nemá, dochází k degenerativním změnám v těle, což prokázaly ruské dlouhodobé pobyty ve vesmíru v minulém století na orbitálních stanicích Saljut (jakkoliv kosmonaut usilovně cvičil několik hodin denně, aby mu svalstvo nezakrnělo).

V zásadě lze říci, že odstředivá síla nahrazuje pozemskou tíhu. Jinak to prostě NEUMÍME. Jen ve scifi to „umí obejít“, protože v nich disponují „generátory gravitace“ a kdovíjakým dalším bazmekem. 😉 😁

Další odpovědi
led

Niečo už ľudovo naznačil známy vesmírny desperád Eisteinus aliendrone, preto… nie, nebudem to rozvádzať!
Zjednodušene: Vo filme tieto rotácie telesa rakiet, rýchle manévre vesmírnych stíhačiek, prasknuté skafandre vyzerajú ehmm… dôveryhodnejšie, inak podľa skutočnosti by sa dôverčivo naivný divák nudil. Divák nesmie premýšľať o tom, čo vidí vo filme, musí sledovať dej, výkony hrdinov deja a veriť v jedinú pravdu, jedinečnú PTF (Pravdu Tvorcov Filmu).
Rocker, je to ako hudba, nepremýšľajte, ale preciťujte ju.

aliendrone

led>>> Ó fontáno hříchů perlivě zurčící (především těch… eh, no, TAMTĚCH)! 😉
Ta rotace je prozměnu celkem pochopitelnou (a u mě vítanou) REÁLIÍ. Dokonce se spíše podivuji, že tvůrci zašli až tak do detailu (vědecky PODLOŽENÉHO).

Nedokážu odhadnout nakolik je Vaše odpověď relevantní (ale počítám, že na ní něco bude). Spíše mne udivuje, že se s tím tvůrci vůbec unavují, protože to přidělává práci (takový pevný, nepohybující se model je jednodušší, no ne?) a venkoncem primární požadavek doby je NEMYSLET (s vyjímkou toho, co „se chce, aby se myslelo“).