salsa verde

Proč se žárovka…

tzv. bodovka rozletí na tisíc kusů když doslouží, skoro by se dalo říct že vybuchne, vyhodí hlavní jistič v bytě a co se tam uvnitř stane že tedy doslouží. Jedná se o 40W.

Nejlepší odpověď
dave09

Zjednodušeně řečeno: vlákno žárovky, které vyzařuje světlo se postupně opotřebovává. Při každém jejím zapnutí zkrze vlákno protéká velký proud, dokud se neohřeje na svoji pracovní teplotu – přibližně 2600°C. Tento velký proud způsobí trhnutí vlákna – na vlákno působí magnetické síly. Pokud je vlákno již opotřebované, může se při tomto trhnutí přetrhnout a může dojít k elektrickému výboji mezi oběma konci přetrhnutého vlákna. Ten způsobí vyhození pojistek a prudké ohřátí plynu v žárovce, čímž se zvýší tlak a žárovka může doslova vybuchnout.

Další odpovědi
mosoj

Souhlasím s dave09 .
Občas to udělá každá žárovka. Při shoření vlákna vznikne mezi drátkama které drží vlákno žárovky oblouk, který bere el. proud na úrovni zkratu.Pro vznik oblouku musí ale nastat vhodné podmínky (ionizace okolí vlákna a pod). Dojde k rychlému přehřátí a doslova výbuchu žárovky, současně vystaví jističe nebo se spálí pojistky. Většinou je to tak rychlý jev, že než stačí vystavit jistič shoří i hlavní pojistky na přívodu eletřiny. Nemělo by to být ale pravidlem. Jedná se spíše o nahodilý jev. Pokud to některý typ žárovky dělá soustavně, nekupovat !

www

Tak to by rozhodně dělat neměla, neboť toto se nazývá „nebezpečný“ výrobek !
Při správném používání by max. měl vypadnout jistič.

led

To sa stáva:
1– v prípade prepätia (zvýšeného napätia-Volty). Sú chúlostivé na zvýšené napätie.
2– norovnomerne zahrievaná stena žiarovky – mastnota ľudského prstu. Halogenové žiarovky by sa nemali chytať holou rukou. Aj čisté ruky zanechajú mastný odtlačok. Je to v prípade, ak bodovka nemá čelné sklo, ale len zrkadlo a žiarovku.