Fallen Angel

Pojistky a jistič EL v domě.

Pronajímáme byt a nájemník si stěžuje, že mu pořád vypadávají pojistky. Dle mého názoru má moc el. spotřebičů na jeden jistič – TV, sporák, 2 ledničky, PC, pračku + to to občas strčí do zásuvky. Pojistky tam prý dával nové 10ampérové (aspoň myslím, že to tak je). Má tam dát silnější – třeba 16 Am? Nemůže se pak stát, že pojistky nevypadnou a byt nevyhoří? Nemůže to být jističem? Moc se v těhlech věcech nevyznám. Předem děkuji za podrobné informace a doporučení.
Doplňuji:
Jsou i více než 16A? Pokud ano, dají se použít v mém případě?

Nejlepší odpověď
mosoj

Vyjmenované spotřebiče připojené na jednu zásuvku jsou moc. Alespoň pračka by měla být
samostatně a těch 10 A by to zvládlo.
Co sporák. Jestli je celý elektrický většinou se připojuje na třífázovou přípojku kvůli rozložení zatížení !! Zapnete dvě plotýnky a je vymalováno.
Než tam dáte pojistky 16 A nechte si zkontrolovat průřezy vodičů zda takové zatížení snesou.
Doplňuji:
Je rozdíl jestli máte vodiče Cu nebo Al !

Další odpovědi
Miroslavst

Tak za prvé, zásuvky by měly být jištěny 16A jističem a ne 10A. Už jen ta automatka potřebuje 16A jištění.
Jednoduché počty 230V x 10A = 2300W, což je tak akorát na topení v pračce a kde je ostatní, takže málo.
16A jistič by uškodit neměl, ale je lepší zavolat elektrikáře, aby provedl výměnu z 10A na 16A a pokud je vedení slabého průřezu nebo jinak nedostačující, tak to neprovede. Ale neměl by být s výměnou problém.
Ano, desítky budou vypadávat a taky bych nadával.
Doplňuji:
Nejběžnější typy jističů jsou.
6A, 10A, 16A, 20A, 25A, 32A
Mohlo by se použít ještě 20A, ale NEDOPORUČUJI s ohledem na přetížení sítě. Nehledě na to, že jistič silnější než hlavní domovní jistič před elektroměrem by svou funkci ztratil.

Bumbes

Doplním:
Automatka by měla mít svůj vlastní 17A jistič; Právě proto u zákazníků přívod k pračce používáme pro napájení nářadí a přístrojů s příkonem nad 2KW aby nám neustále nevypadávaly jističe.

… až bude elektrikář vyměňovat jističe, ať dotáhne všechny možné šroubky kontaktů, aby po zvýšení kapacity volné kablíky nevyjiskřily.

Vyšší než 17A snad v bytě nepovoluje ani norma.

elektrikář

Sporák,pračka a zásuvky by mněly mít svůj vlastní kabel 3×2,5 a jistič 16 A. Na jednu zásuvkovou větev může být připojeno až 10 zásuvek. Pokud máte vše zapojené na 1O A nedivte se že to nevydrží.Zařízení potřebuje kontrolu průřezu vodičů.Pokud to jde zásuvkové obvody rozdělit na víc obvodů a přidat jističe,Je jasné že zařízení ze zásuvkami jištěnými 10A bylo zhotoveno podle staré normy kdy se s tolika spotřebiči co jsou v domáctnosti dnes nepočítalo.Nechte si celé zařízení zkontrolovat a případné závady opravit.Pozor na riziko požáru.
Doplňuji:
Případně nechat udělat revizi elektro instalace a závady opravit jistota je jistota