huxa

Proč se ve slově pyramida píše ypsilon a ne měkké i?

Nejlepší odpověď
Bedy

Protože to slovo bylo už tak přejaté.

Další odpovědi
isteron

Slovo pyramis bolo prevzaté z gréčtiny s tvrdým y.

motlajs

Jasně slovo přejaté…, ale proč to Y proč ne I i v těch slovech přejatých…

Pokud něco převezmeme z řečtiny či latiny apod. a je tam Y, tak je velmi příbuzné s německým vysloveným Ü a u nás tedy s U (ale ne vždy samozřejmě).

Francouzi sice napíšou U, ale PLUS spíše zní jako PLÜS…

Takže bych v tom hledal spíše „pyré“, „pur“, „pyrit“ apod.

Podle etymologického slovníku je pyramida:

pyramida, pyramidový. Přes něm. Pyramide z lat. pȳramis z ř. pȳramís tv., původně i {druh pečiva z pečených pšeničných zrn a medu} od ř. pȳrós {pšenice} (viz pýr). Předpokládá se, že přenesení na egyptské pyramidy mohlo nastat metaforou podle podobného tvaru pečiva, podle jiných je sblížení obou slov až druhotné a název pro pyramidu vychází z egyptštiny.

A tedy pyramida je tedy PRÝ ( není ta čeština za-JÍMAVÁ 🙂 ) příbuzná s PÝR-em, což je vyjmenované slovo 😉

pýr {druh traviny (plevel)}. Všeslovanské – p. perz, r. pyréj, ch. pı͛r {špalda (druh pšenice)}. Psl. *pyrъ má protějšek v lit. pṻ́ras {pšeničné zrno}, pūraĩ (pl.) {(ozimá) pšenice}, stangl. fyrs {pýr}, ř. pȳrós {pšenice, pšeničné zrno} a snad i sti. pūra- {koláč}, vše z ie. *pūro-, které asi označuje nejstaršího předchůdce dnešní pšenice.

Ale mě se líbí spíše to, že to zní podobně jako „pyré“:

pyré {kaše}. Z fr. purée, stfr. puree {(hrachová) kaše; víno} od stfr. purer {lisováním vytlačovat dužinu, víno ap.}, vlastně {čistit, prosívat}, z vlat. pūrāre tv. od pūrus {čistý}. Srov. puritán.

A hlavně jako „pyrit“:

pyrit {sirná železná ruda}. Přes moderní evr. jazyky z ř. pyrítē̺s, vlastně {ohnivý (kámen)}, od pỹr {oheň} (viz pyro-, pýřit se).

Kde to zase inklinuje k vyjmenovanému slovu „pýřit“…

No a pokud nevěříme „oficiálním dětinským vysvětlením o pyramidách“, ale těm „alternativním“, tak víme že:

  1. pyramidy jsou jakýmsi kosmodromem – alias startovací rampa
  2. sběrač energie
  3. stavební díly byly odlity (chlupy, vlasy v „kamenech“) – pyré – kaše

😉