mirekborek

Proč se varuje před rootem co může způsobit?

Nejlepší odpověď
cochee

On ten Android je vlastně klon Linuxu. Termín root má v Linuxu dva významy a ten, který nás zajímá, je název správcovského účtu či správce obecně. Root je v Linuxu v podstatě bůh a může všechno. To je ovšem v rukou nepoučeného uživatele nebezpečná zbraň, nebezpečná zvlášť vůči sobě samému. Proto choulostivé operace v Linuxu nemůže iniciovat standardní uživatel, pouze root. No a tvůrci Androida si to usnadnili a tak ve standardním Androidu root neexistuje. „Rootnutí“ smartfonu či tabletu s Androidem znamená vlastně povýšení standardního uživatele na roota a tudíž v rootnutém mobilu lze provádět ony normálnímu smrtelníku zapovězené věci, ale také díky vlastní blbosti a neznalosti lze snadno Android nenávratně pokazit, třeba do té míry, že uživatel telefon „brickne“ (z anglického brick, cihla – bricknutím se ze „živého“ mobilu stane mrtvá cihla).

Další odpovědi
ptáč

V jakési diskuzi pod androjďáckým článkem někdo vyplodil nápad, náležitě oznámkován mínusy. Totiž že když rootnete systém Android, automaticky se stává při přihlášení do internetu nástrojem útočníků DDoS či DoS. I kdyby to bylo napsáno jinak, jde o nesmysl. Spuštění a správcovství s nejvyšším oprávněním může s určitými vědomostmi zlepšit výkon, nebo ušetřit akumulátor, hlídat co se bude odesílat a přijímat data, zakazovat reklamy které živí tvůrce aplikací, odstranit implikované aplikace (které jsou od výroby a berou místo, přibývají aktuální), pomůže přizpůsobit chování hardwaru. Odstranění jazykových balíčků, následné počeštění.
Co by tedy mohlo uživateli rootnutého Androidu uškodit, by bylo neuvážené přiřazení buď

  • přístup aplikace 3. strany (třeba z google play či F-Droid, to je jedno) k jiné aplikaci, která má přístup na ‚disk‘ – osobní údaje a různá hesla, nebo s pomocí doplňkové aplikace od ‚vývojáře‘ změnit chování hlavní instalované aplikace
  • změna hodnot, pod kterými přístroj přestane pracovat – opakované restarty, zničení procesoru, nefungující moduly: GPS, displej, Wi-Fi, změna konfigurace atd.
  • přiřazení práva při instalaci (některé) aplikace vyžadující změnu chování přístroje nebo systému, nebo k zabezpečení, kdy uživatel neví, k čemu aplikace potřebuje přístup k disku, k přihlašovacím údajům, k plnému přístupu na internet, SMS, tel. seznam, e-mail a obsah. Odesílá šifrovaná data neznámo kam.
  • ztráta obchodní záruky, – považuji za poloviční pravdu

Naopak výhodu v rootnutém systému vidím v

  • přizpůsobení Androidu pro svůj účel a chování a vzhled.
  • Zabezpečením přístroje nahráním upravené matriky systému. Ukradený mobil, tablet by zloděj uvedl do továrního nastavení v domnění, že se všechno smaže a pak to může prodat. Ale tovární nastavení by obsahovalo změny v nastavení, viditelnosti spuštěných aplikací, (datové připojení, Wi-Fi, přihlašovací údaje, účty, GPS a jiné), takže by byl přístroj po zapnutí vyhledatelný v reálném čase pomocí jiného přístroje – počítač, tablet, mobil, google účet aj.

To je moje berná neberná mince. Víc bych v tom nehledal. Jde o seznámení v tom, jak to celé pracuje a co povolit a co ne. Aby se Androidu s úpravami dalo ještě věřit. Že nejsou žádné pochybnosti s používáním bankovnictví, že nám Android slouží.

Lamalam

Root nezpůsobí vůbec nic. Neznalý uživatel s právy root to může celé odpálit. Pokud se v systému dobře nevyznáš, raději se jako root vůbec nepřihlašuj.

Alesh

Nevím, jakej „root“ máš na mysli. Asi jsem ze starý školy, tak jsem si vyhledal root na internetu, konkrétně na Wikipedii a ani před jedním jeho významem jsem nezaznamenal žádné varování. 🙂

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Root