PeD52

Proč se v Česku vyslovuje /pí sí ár/ metoda zvaná PCR?

Proč se v česku metoda zvaná PCR, vyslovuje pí sí ár??

Nejlepší odpověď
Drap

Ne ni to nic zvláštního, celá řada negramotů chce být světový, tak zařazujeme anglická slova, často zkomolená, i tam, kde máme lepší české výrazy. Takový je zkrátka dnes svět.

Další odpovědi
mosoj

Protože se to tak anglicky hláskuje ( spelling)

https://www.ja­zykynanetu.cz/an­glictina_pro_de­ti/spell.html

led

Skúste si „pcr“ povedať anglicky, to je teraz moderné.

NoFear

Protože původ názvu je z angličtiny a taky i proto, že už i ta samotná metoda pochází z anglicky mluvící země (USA). V češtině by ta zkratka byla PŘR, ale vždy se ta zkratka názvu zachovává v originálním znění (např. i DNA, se kterou tato metoda souvisí, i když ta se nevyslovuje „dí en ej,“ ale tady tohle je běžněji uživané i neodborně, už je to zabhělé a zde to ani není potřeba, ale „pé cé er“ metoda by zněla divně a navíc pochází z přesně daných a běžných anglických slov, kdežto DNA se skládá přímo ze slov, které v angličitně označují specifický a složitý název pro kyselinu a myslím, že právě proto se tohle čte po našem"dé en á," kdežto PCR se vyslvouje anglcky „pí sí ár“).
PCR = Polymerase Chain Reaction.

elkon

Protože si najednou kde kdo hraje na světáka. Jsme v Čechách, tak by se to mělo vyslovovat česky.

orwell

Protože jsme už poloviční Američané, tak holt „spélujeme“. Tohle ještě jde, ale představ si, kdyby se to vyslovovalo „pí só ár“ :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Není to žádným poangličtěním češtiny ani mísením angličtiny s ostatními jazyky nebo snaha o to být „světový.“ Zrovna v tomhle případě to nemá pražádný vliv. Zde se pouze zachovává původ – kde to bylo objeveno a tedy i původ názvu. Objev, název i zkratka (s výslovností) pochází z USA, tak se zachovává původ a dělá se to tak u všech takových odborných zkratek a různých pojmenování (i z neanglicky mluvících zemí).

NoFear

Navíc ten název té kyseliny je stejný jak v angličitně, tak v češtině a objev DNA není z anglicky mluvící země, takže je vlastně jedno, jak se to říká a vyslvouje v angličtině.

cochee

Nepravda – základ je stejný (deoxyribonukle­ová/deoxyribo­nucleic), ale to poslední písmeno A je od anglického acid = kyselina, proto existuje i poněkud starší a méně používaná česká zkratka „DNK“.

NoFear

No však tak jsem to myslel. Ale jinak ta výslovnost s angličtinou nesouvisí, protože ani není původem z AJ.