annas

Proč se u mužů říká části hrtanu Adamovo jablko či ohryzek?

V čem má toto pojmenování původ?

Nejlepší odpověď
anonym

Hrtan člověka opře se v rámci chrupavky svázané vazy a svalech. Na frontě je štítná žláza chrupavka, vytvářet hroudu u předku krku, známý jak hrtanová výtečnost nebo více obyčejně jak Adamovo jablko.

Pozorovat etymologii termínu “Adamovo jablko”, Webster má 1913 slovníku řekne to termín “… je tak nazvaný od představy, že to bylo způsobeno zakázaným ovocem, (jablko) vězet v hrdle našeho prvního rodiče.”

Další odpovědi
hanulka11

Od 18. století se části hrtanu, přesně štítné chrupavce, říká Adamovo jablko. Je to jablko Adamovo, protože je to více mužská záležitost, protože Adam byl Bohem přímo poučen a Eva byla chápána spíš v roli pokušitelky, hloupé a naivní bytosti, která uvěřila hadovi a zmanipulovala Adama. Ten však byl hlavním činitelem, proto tedy Adamovo jablko. V českých končinách se ovšem Švejk poradil s Kafkou a místo Adamova jablko máme tak řečený ohryzek. I tak je to ale pozůstatek na prvotní hřích, kterého se Adam s Evou dopustili, takže jablko nebo jeho ohryzek nám symbolicky zůstal trčet v hrdle

Zdroj: http://www.uni­taria.cz/praha/Ar­chiv/2009-10/2009-11-15_biblicke_mys­tifikace_jablko_hrichu­.htm