metalavenged

Proč se slovo ‚prostor‘ neskloňuje?

Dobrý večer,
ne, že bych si toho nevšimla dřív nebo o tom nevěděla, ale pokaždé, když to slyším bez skloňování (v zajímavých prostor, nevyužité prostor), tak se mi to nějakým způsobem příčí.. Nevím proč, nejsem na to zvyklá, vždycky jsem to skloňovala a neznám důvod, proč se to neskloňuje. Přitom se to ve stavařině používá celkem často.

Děkuji za vaše odpovědi.

Nejlepší odpověď
quentos

Slovo prostor se vždycky skloňuje, ale možná máte na mysli slovo jeho poněkud zastaralé, řidčeji užívané synonymum „prostora“, které ve 2. pádě mn. č. vypadá právě jako ten neskloňovaný prostor („… viděli jsme mnoho zajímavých prostor“ apod.). Viz odkaz v SSJČ níže.

Zdroj: http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=pros­tora&sti=EMPTY&whe­re=hesla&hsub­str=no

Další odpovědi
JájsemRaibek

Zde je vysvětlení včetně skoloňování:
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=prostor
A já znám slovo prostor-prostora. Velký prostor nebo velká prostora, nevyužitá prostora atd.

mosoj

U nás se skloňuje!

Lamalam

Skloňuje.