otaznik007

Proč se říká „smrdí to jako bela“?

Nejlepší odpověď
annas

Význam slova bela – podle etymolgoie – bela = peníze (odvozené z bela, belka – veverka, tj. její kůže, jíž se platilo.

Zřejmě když byla kůže špatně vysušená, tak zapáchala.
Doplňuji:
Ješě dodávám, že bělka je původně sibiřské pojmenování veverky, které se do celého Ruska rozšířilo z krajů, kde je velkou část roku sníh, a pro zvířata je tedy výhodné, aby měla bílou srst.

Dodatek podle ČR.

Další odpovědi
Damiana

Mám dojem, že by to mohlo být podle knihy (seriálu) Bella a Sébastian. Bella byla fenka velkého, huňatého bílého psa (já bych se přimlouvala za čuvače). Seriál byl ve své době dosti populární a odehrávala se tam nejrůznější dobrodržství. Je to patrně narážka na to, jak takový psí „drobek“ musel v akci „vonět“.
http://www.csfd­.cz/film/101659-bella-a-sebastian/