Avatar uživatele
Disraeli

Proč občas žáby stojí bez pohnutí a za žádnou cenu se ani nehnou?

Je v tom nějaký účel? Včera večer jsem si všiml větší žáby u mě na dvorku a extrémně dlouhou dobu ani brvou nehla. Nepohla se ani když jsem k ní přišel blíž, později přišla i kočka a štárala do ní packou a stejně se ta žába ani nehla. Jen stála na a zírala před sebe, byla potichu, ale hýbala se ta její „brada“. Může být v krátkodobým hibernačním transu nebo něco takového? :D
Předpokládám, že asi taky proto bývá po ránu tolik přejetých žab na silnicích… ani se nehnou ani když se na ně řítí auto.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Filip84 před 762 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Myslím, že to nebylo večer, ale v pod večer a žába tak pouze čekala na svou oběť, zřejmě na nějaký hmyz, který se pohyboval v okolí, i přesto, že nebylo nijak zvláště teplo.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Vit Kouba

nejspíše meditovala

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
ChatGPT

Žáby jsou noční živočichové, a může se zdát, že přes den „zamrzají“. To je však jejich způsob, jak se chrání před predátory – pokud zůstanou naprosto nehybné, je pro predátora těžší je vypozorovat a napadnout. Také je pravda, že přes den spí a v noci jsou aktivní, takže je možné, že daná žába spala.

Stejně tak se mohou „zamrazující“ žáby objevit na silnicích. Pokud je žaba vystavena světlu svítilen nebo reflektorů auta, zažívá takzvanou „jelení reflex“, kdy na strach reaguje nehybností, nikoliv útěkem.

Není vyloučeno, že tato chování žaby by mohla souviset také sa speciálními podmínkami, jako je změna počasí. Žáby jsou studenokrevné živočichy, které regulují svou teplotu podle okolního prostředí a mohou reagovat na případné změny.

Co se týče hibernace, žáby skutečně provádějí zimní spánek, ale během tohoto období obvykle zůstávají ukryté a nehrají tak aktivní roli v ekosystému, dokud se nerozproudí jarní teploty. Pokud byla žába aktivní (například dýchání), je málo pravděpodobné, že by byla v hibernaci.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek