Miroslavst

Proč se nepíše předložka „s“ ve spojení „obchod obuví“? Děkuji za vysvětlení.

Už několikrát jsem viděl názvy obchodů, kde je uvedeno:
Obchod obuví, čajem apod.
Proč se tam nepíše „s“ s kým, čím? Ale jen samotné slovo?

Nejlepší odpověď
annas

Správně patří obchodovat s něčím. Ale došlo k zjednodušení. Vlastně jde o zastaralý, knižní výraz, který se vrátil zřejmě kvůli tomu, že nezáleží na tom, s čím obchoduje, ale že obchoduje. Tvar se „s“ se považoval v minulosti za germanismus.

Další odpovědi
anonym

To nevím,je to něco podobnýho jako když říkáme sejdeme se nad šálkem kávy?A nesedíme někde nad stolem a pod sebou ten hrnek s kafem.Ta čeština -ta nám dává!

tom004

Podle mne je to bez „s“ stejný nesmysl, jako příjmení žen bez „ová“. Tím,že je vypouštíme světovější nebudeme.

BEAES

Já si toho všimla u velkoobchodů, takový nápis mě vždy přišel nesmyslný.

venkovan

Asi lepší by bylo psát obchod obuvi, čaje …