dmatejek777

Proč se musí akumulátor z auta někdy nabíjet zvlášť, když se za jízdy nabíjí sám?

Nejlepší odpověď
Dochy

Je to v případech, kdy:

  • je vadná dobíjecí soustava (dobíjí se málo/blbě)
  • jezdíš krátké trasy (nestačí se dobít to, co se ztratí při startování)
  • zlobí startování – zejména v zimě (točíš dlouho startérem a spotřebuješ hodně elektriky)
  • baterka je v horším stavu, ale ještě nechceš kupovat novou
  • mrzne a to baterce (zvláště slabší) nedělá dobře

Důvod pro dobíjení doma bývá kombinací několika dříve uvedených faktorů

Další odpovědi
Hlada

Pro plné nabití akumulátoru je potřeba při nabíjení dosáhnout plynovacího napětí 2,6 V/článek. Plynování je ale v provozu nežádoucí, takže se palubní napětí reguluje na 14 V. Při tomto napětí se akumulátor nabije do nějakých 80%. Kromě toho, že se nedá využít celé kapacity, trvale nedobíjený akumulátor má nižší životnost. Proto se doporučuje občasné dobití mimo auto.

cukrar

dmatejek777, pokud jsem správně pochopil dotaz.
Baterka se nemusí nabíjet zvlášť mimo auto.
Pokud se musí dobíjet, je to zapříčiněno nějako vadou. Buď technickou, nebo lidskou.
Každopádně se nemusí vyndávat mimo auto.

elektrikář

Novou baterku musíš napřed nabít, zvlášť jinak se ti nepodaří nastartovat.Záleží na tom jakou kvalitu baterka má.Pokud je v posledním tažení nabíjení za jízdy nestačí.

cochee

Co z akumulátoru (hlavně startem, ten sežere největší množství energie) sebereš, to tam musíš zpět dodat. Nabíjení za jízdy obvykle stačí v létě, v zimě se uvádí, že studeným startováním motoru se ztratí zhruba množství energie, které se vrátí do akumulátoru dobíjením během cca 20–25 km dlouhé jízdy (bez dalšího startování). Takže některá auta, zvláště městská na dojíždění do práce, jako třeba moje, to v zimě nemusí dostatečně dávat a baterce je třeba pomoct.

Dochy

elektrikář: Prodávají se v různém stavu, velká část je připravena k použití (strhneš nálepku, mrskneš do auta, jedeš)