Koralek

Proč se chladničky odmrazují?

Obecné tvrzení je, že když se vám například v mrazáku udělá po stěnách ledová krusta, tak chladnička musí více pracovat a tudíž dochází k větší elektrické spotřebě.

Nedává mi to ale smysl.

Když je v mrazáku více ledu, tak mi selský rozum říká, že by udržení teplot pod bodem mrazu mělo být snadnější. Přijde mi to jako stejný princip, když si hodíte do sklenice s vodou jednu ledovou kostku, tak ta rychle roztaje. Když jich tam narvete ale hodně, kostky tají výrazně pomaleji.

Tak kde je má úvaha chybná?:)

Nejlepší odpověď
www

Chyba je v tom, že při námraze musí medium ochladit ten celý, zbytečný led a teprve ten led svým povrchem ochlazuje vzduch v lednici. Tady jsou ty ztráty.

Další odpovědi
anonym

Není to stejný princip – protože led vhozený do sklenice je vyrobený jinde, ne v té sklenici… 😉
Ale – jinak je úplně jedno, jestli máš mrazák plný námrazy nebo potravin, (s)potřeba chlazení je úplně stejná.
Problém nastává tehdy, když je námrazy tolik, že není možné pořádně dovřít dvířka a mrazák ´větrá´ – to výrazně zvyšuje spotřebu energie.

marci1

Kompresor častěji zapíná a spotřeba se výrazně zvyšuje, pokud námraza je silnější než 0,5 cm, Uvádí se, že 1 cm námrazy zvyšuje spotřebu elektrické energie odebírané mrazákem až o 75%. Pokud se neprovádí pravidelné odmrazování, snižuje se mrazící výkon. Také se zvyšuje spotřeba elektrické energie, kompresor je více namáhán, a tím se mu zkracuje životnost.

Dochy

Shrnutí:

  • led zabírá místo
  • led znemožňuje dovírání dveří a tím nabourává snahy o izolaci lednice
  • led dělá izolační vrstvu mezi chladícím potrubím a prostorem lednice. (pak pro stejný chladicí výkon musí chladicí zařízení dosáhnou výrazně nižší teploty, nebo musí být v činnosti delší dobu)

LED v té lednici vám nezlepšuje chladící schopnost, pouze v případě výpadku elektřiny, nebo poruchy, vám o trochu déle udrží teplotu blízkou 0C.

mosoj

Chyba je v tomto. Slouží ti lednička (chladnička čert to vzal) k výrobě ledu nebo chlazení potravin ?
Ty jsi spotřeboval nějakou energii na výrobu ledu, který nepotřebuješ to je energie navíc kterou platíš. Další negativní jev nastává skutečností že teplo je přes led odebíráno pomalu ( kompresor musí běžet déle pro dosažení žádané teploty) a navíc vrstva ledu narušuje cirkulaci vzduchu v chladničce. Celkově je tedy chod namrzlé ledničky energeticky náročnější pro stejné zchlazení potravin než nenamrzlé.

anonym

Tvá úvaha je chybná v tom, že chladnička není mraznička!

cochee

Já bych dodal k ostatním důvodům ještě jeden, a to že ten led časem pěkně smrdí.

Krakis

Paradoxně led po stěnách funguje jako tepelná izolace.