Kepler

Proč psi vyjí na měsíc v úplňku?

Nebo na něj vyjí i když v úplňku není?

https://pixaba­y.com/photos/fu­ll-moon-moon-dark-wolf-night-1902260/

Nejlepší odpověď
Palpatine

Co jsem živ, jsem ještě psa na úplněk výt neviděl. Pokud vím, tak se to říká o vlcích. Ale pokud vím, tak je to jen mýtus. Vlci vyjí hlavně kvůli značení teritoria. Pokud vyje pes, pravděpodobně to bude kvůli podobným důvodům. Ale netvrdím, že nejsou výjimky. Jinak o psím vytí si můžeš přečíst zde: https://nutri­lovepetfood.com/cz/blog-radost-ze-spolecnych-chvil/proc-psi-vyji/

Další odpovědi
jirka F

Zatím jsem psa viděl výt jen jednou,ale to nebyl úplněk.Proč? Může to být vážnější nemocí jeho pána(psy to vycítí).Nebo také že nemají co jiného dělat tak prostě vyjí.

Mc Merkurion

… nevyjou na měsíc při úplňku, ale kdykoli, kdy se jim zalíbí (měsíc) >>> optal jsem se u pramene …

Anikitos

To přesně nevím, ale Měsíc v úplňku je celkově nějak zajímavý, způsobuje náměsíčnost, bdělost po čas dne i noci, zvyšuje úroveň kriminality i sebevraždy.

Jak říká Palpatine, myslím, že to platí spíš o vlcích (a vlkodlacích).
Vlci prý ale vyjí skoro pořád, dorozumivaji se tak se smečkou atd.

Drap

Psi nevyjí na úplněk, měsíc je jim lhostejný. Jen se to tak říká. Ani vlci nevyjí na měsíc, ale při úplňku byli nejčastěji slyšet. Dávají tak signály smečce a vzájemně se dorozumívají. V době úplňku je to častěji z těch důvodů , že je dobrá viditelnost a velice dobře se jim loví.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-vlci-vyji-na-mesic

nyjono

Žádný z mých psů nikdy na měsíc v úplňku ani bez úplňku nevyl.
A ani žádný pes jakéhokoli souseda.

EKSOT123

Takový pes bytový, nebo boudový asi moc na měsíc výt nebude, jako volní psi. Jsou i další rušivé faktory, jako pouliční osvětlení, hluk,… Pes by měl být v relaxační nerušené náladě, aby na něj měl Měsíc dostatečný vliv. Psi asi mají své city jako člověk, nejsou to stroje. Člověk taky není k úplňku netečný.
Jinak vytí vyvolá vytí jiného psa, nebo různé zvláštní zvuky, nebo spolehlivě vyvoláte vytí psa nějakým hudebním nástrojem.
Ale city asi nejsou všechno, na co Měsíc působí. Náměsíčnost možná spadá do oblasti, o které by mohli něco říci lidé zabývající se hypnózou. Sice nevím, jestli by náměsíčnost šlo vyvolat i umělým zdrojem světla, ne Měsícem. Každopádně spící člověk nespí úplně, vnímá větší světlo, mozek asi částečně pracuje, jen jsou vyřazeny některé sféry, jiné možná naopak obzvlášť zapojeny.

Kajoch

Můj pes nevyje na měsíc a dokonce zaštěká tak maximálně pětkrát za rok.
Psa(Dalmatin) od sousedů jsem výt kdysi opravdu slyšel,ale to bylo kvůli stesku po paničce,která chodila do práce.

Anikitos

Pes který štěká jen 5× do roka? :O tomu nevěřím… u nás v sousedství má psa každý druhý a štěkají prakticky nepřetržitě – pokaždé, když někdo projde kolem jejich blízkosti. Výjí pořád a to jen z nudy (kolikrát si sednou pod okno a prostě do prázdna vyjí).
J
edna rodina bydlí dokonce dál od ostatních domů prostě „na samotce“ a mají psa, který pořád štěká (a nechápu na co, když bydlí takto osamotě).

Psům stačí malinký podnět, aby začali (vztekle) štěkat; vyjímkou jsou jen ti, kteří jsou dobře ale opravdu dobře vychovaní (takový jeden z tisíce).

Mc Merkurion

… asi je vycpanej …

Kepler

Palpatine: vlci vyjí v podstatě kdykoliv, za to neštěkají. Ale za úplňku to býval někdy doslova koncert, ani spát se nedalo, vlci to určitě nebyli. Tak nevím, neustále opakovaná shoda náhod?

Palpatine

Netvrdím, že psi nevyjí. Proto jsem přiložil i ten článek. Důvody proč psi vyjí je hafo, od různých pověr, přes vliv úplňku až po racionálně vysvětlitelné. Důvodem proč ti ze sousedství vyjí může být instinkt vyvolaný genetikou díky předkům. Ne každý pes je tolik odvlčený. Potom taky může projevovat stesk po svém pánovi, ale i bolest. A tak různě. Ale pokud se to děje jen při úplňku, tak to být náhoda zřejmě může a nebo je prostě ten Měsíc může znervózňovat. Já fakt nevím. Příště po nich hoď starou bačkoru a máš vystaráno, třeba přestanou.