Karkule

proč někdo počítá na prstech tak, že začne palcem a končí prsteníčkem a ne malíčkem?

kdysi dávno o tom byl na netu článek, ale ten jsem již nedokázala dohledat…

Nejlepší odpověď
quentos

Jsem jedním z nich. Z prostého důvodu – protože končit malíčkem se dělá blbě, prostředníček nejde zvednout celý.

Další odpovědi
fcoop

Ono je počítání na prstech docela věda.........­........to by jeden neřekl

Děti si počítají na prstech už před vstupem do první třídy. Denis na otázku, zda si
počítal na prstech, ještě než šel do školy, odpověděl: “Jo, třeba kuličky.” Prsty se stávají
nástrojem pro praktické počítání mnohem dříve, než je dítě systematicky vyučováno
teoretické matematice ve škole. Možná, že dítě vidělo někoho jiného počítat na prstech,
možná přišlo samo na to, že prsty jsou dobrým pomocníkem při počítání, nicméně mu nikdo
neřekne přesně, jak prsty použít. Každé dítě tak má prostor pro vytvoření individuálního stylu
počítání. Práce ukázala různé, zcela originální styly počítání na prstech a jejich specifický vývoj.
http://userweb­.pedf.cuni.cz/kpsp/ar­chivvyzkumu/kpsp/pra­ce/jitka.pdf

Nuk nuk

Myslím, že jde hlavně o zvyk. Jak nás to doma naučili, tak to děláme.

klob1

Nevím, možná protože, počítal do čtyřech a ne do pěti? Jinak my počítáme komplet na všech.
Asi před rokem od známé přišla dcera domů ze školy. Chodila do 1 třídy? Jenže známá měla toho mnoho. Tak jsme spolu dělali úkol a já jí ukazovala jak se počítá na ruce, když jí nešli počty. najednou známá jí nadala, že nesmí počítat na prstech, že jim to učitelka zakázala. Jenže jméno učitelky bylo té, co chodila se mnou do školy. Divil jsem se. Tak jsem poradila ať se to učí na tužkách, to nejsou prsty. Přece musí najít představu na něčem, jinak to se nenaučí. Zvláštní, že pak ta dívenka to rychle a správě uměla spočítat.

My začneme palcem a projedeme úplně všechny prsty.
Jenže už dost lidí udělá jinou vychytávku, nepotřebují prsty, ale Karkulku…A to počítají obyčejné jednoduché čísla..

arygnoc

rôzne národy počítajú rôzne:

„Je doslova až k nevíře, do jaké míry se některé národy odlišují v počítání na prstech (ruky): našinec při počítání začíná u palce (pravé nebo levé ruky), přičemž vychází ze zaťaté pěsti a postupně se propracovává až k malíčku. Ve Spojených státech amerických a v některých jiných zemích (Švédsko aj.) se oproti tomu nejprve vztyčuje ukazováček, poté se postupuje v „tradičním“ směru – čili k malíčku – a končí se palcem. Ve Finsku jsem se zase setkal se zcela odlišným postupem: prsty jsou rozevřeny (vztyčeny) a počítá se tak, že se jednotlivé prsty postupně „zavírají“ – začíná se ovšem malíčkem a končí se palcem. Obdobná situace je údajně také v Rusku. V Kanadě zase část populace začíná počítat se zaťatou pěstí a postupuje od malíčku k palci… Vůbec by mě v této souvislosti nepřekvapilo, kdyby se v některých jiných jazykových (kulturních) společenstvích – pro nás třeba exotických – objevily ještě docela jiné postupy… Zkrátka: oblast čísel je z jazykového hlediska mimořádně zajímavá a podnětná, v češtině pak, jak jsem se pokusil v kostce naznačit, hraje mimořádně významnou roli číslovka, resp. množství pět.“

zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=7671

anonym

A podle toho, jak který národ počítá na pestech se i prozradí.Evropani jsme zvyklí když chtějí ukázat tři, tak zvednu tři prsty (palec, ukazováček, prsteníček).An­glicky mluvící země ukáží tři (ukazováček,pros­tředníček, prsteníček).
Viděl jsem fim o druhé světové válce.Do hospody přišli tři angličani, převlečení za nacisty (měli provést nějakou akci).Jenže v té hospodě seděli i němečští pohlaváři.Jeden z těch pohlavárů si přisedl k těm angličanům a po chvilce hovoru jeden z těch angličanů poručil tři panáky (a právě zvedal prsty po anglicku) a na tomto základě je pak Němci chytili.Pak při výslechu se ptal jeden angličan, jak je odhalili a Němec mu právě řekl o těch prstech.
A toto mohu potvrdit.Mám zkušenosti, že právě anglicky mluvící země ukazují tři jiným způsobem, než evropské země.

zzzzz

Ary dávám paleček do diskuze, začít od malíčku bych zvládla, ale začít od ukazováčku??? To bych asi nedokončila ani druhou třídu ZŠ 🙂

gagaga

:) ja mam prstu jedenact ..jako kazdy z nas ..pocitam je jednoduse : zkuste si to na prstech taky :p
deset, devet , osm , sedm , sest .. plus pet = je jedenact

  • iv-