annas

Proč myslíte, že je termitiště považováno za konstrukční zázrak?

Je to, že termiti dokážou regulovat teplotu uvnitř termitiště, jen dílem náhody? !

Nejlepší odpověď
vagra

Není.Je to cíleně vytvořený systém chodeb,kterým termiti regulují teplotu uvnitř termitiště a udržují ji na stejné hodnotě.Taková termití"klima­tizace"Díky této regulaci se jim daří pěstovat houbu,kterou se živí.
Doplňuji:
Pro atriplex -souhlasím,ale bez enzymů,které obsahuje ta houba/rodu termitomyces/,kte­rou si bezesporu v termitišti pěstují a požírají ji,by nebyli schopni celulozu strávit.
Ve snaze o pregnantní vyjádření,jsem se dopustil nepřesnosti.
Doplňuji tedy poslední větu o slovo "také"na:
Díky této regulaci se jim daří pěstovat houbu,kterou se také živí.

Další odpovědi
anonym

Jsou tak organizovaní,jed­nají tak účelně,že je to tak trochu znepokojující.
Samotné termitiště – fascinující věc.
Jen orientace celé stavby – jak ten „tupej hmyz“ přišel na to,že je výhodné postavit stavbu užší částí ke slunci?

atriplex

Zde odkaz, který to krásně vysvětlí. A jinak malá poznámka – termiti se živí celuózou, nikoliv houbami (těmi se živí některé druhy tropických mravenců).

Zdroj: http://www.you­tube.com/watch?v=xGaT0B_­_2DM

pondělí

Nic si s toho nědělejte ,termiti,zase překvapeně čumí na naše domy.