Avatar uživatele
manon

Proč mužské oblečení má obrácené zapínaní než ženské?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, Syd, bolak, Tom20, Damiana, anonym, anonym před 4218 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

manon, stejný dotaz jsem vložila před mnoha dny.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-proc-ma-muzske-a-zenske-obleceni-opacne-zapinani
Doplňuji:
Hypotéza praví že zatím co muži z vyšších kruhů se i za starých časů oblékali sami, takže pro ně bylo šikovnější zapínání s knoflíky napravo, ženám pomáhaly služky. Těm naopak vyhovovalo zapínání opačné, tak praví hypotéza. Staví však na vodě,protože ve skutečnosti bylo až do předminulého století zapínání na oděvech obou pohlaví vesměs stejné, tedy s knoflíky na pravé straně. Proč teda mají ženy zapínání opačné? Důvodem,byla snaha co nejlíp vyjádřit odlišnost obou pohlaví a jak se rozvíjela v 19 století výroba konfekce, vyvstala praktická potřeba snáze odlišit mužské a ženské oděvy, třeba právě zapínáním,na počátku minulého století už se ženské oděvy šily výhradně s opačným zapínáním než mužské.

http://www.babske-rady.com/clan­ky/vite--ze..../

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?vagra Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

  1. Ženské šaty se dodnes zapínají na opačné straně než mužské proto, že se viktoriánské šlechtičny nechávaly oblékat jen svými pravorukými služebnými. zdroj (bod 9): http://www.national-geographic.cz/de­tail/10-faktu-o-levacich-ktere-jste-netusili-26964/
  2. proč má dámské oblečení podle normy knoflíky vlevo a dírky vpravo, zatímco pánské oblečení to má naopak? Původ rozdílného zapínání je historický. V 17. století, v němž se knoflíky poprvé rozšířily, zapínaly dámám oblečení služky, a protože byly obvykle pravoruké, bylo užitečnější zapínání zleva. Muži se oblékali sami, a měli tedy košile s knoflíky vpravo. Původní důvod už dávno vymizel, tradice opačného zapínání však přetrvává.

► 3. ženy mnohdy svléká někdo jiný, a proto je zapínání zleva stále užitečné ◄

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Syd

Přestože si nemůžu bejt 100% jistá (jelikož v podstatě obě teorie (a několik dalších) stavěj „z vody“), která z hypotéz je správná, stále se na rozdíl od annas přikláním k té nejrozšířenější teorii, nyní zmíněné česílkem.
Činím tak jednak proto, že je nejlogičtější, nejrozšířeněji uznávaná a navíc mám zde obrázek dámského saka z 18. století, které má knoflíky napravo (což mluví proti hypotéze zmíněné annas).
http://janeau­stensworld.wor­dpress.com/2011/12­/16/womens-riding-outfits-in-the-early-18th-century/
Doplňuji:
Jejda co to kecám, ono má bejt to dámský zapínání nalevo, a ne napravo. No.. tak potom nevim, protože se mi ten důvod „potřeby odlišení pánského a dámského oblečení“ stejně pořád nezdá.

Upravil/a: Syd

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Postav se před muže a začni mu rozpepínat košili a hned ti to bude jasné – rozepínáš jak jsi zvyklá. To samé platí když muž rozepíná košilku.
Umíš si představit ten problém, když v touze se začnou trhat knoflíky, protože se plete zapínání? Jak to potom manžel doma vysvětlí té své, že je bez knoflíků?
A mimochodem – ještě větší průšvih by asi byl, kdy pro pomalé rozepínání knoflíků by touha vyprchala.
Prostě je to příklad vlivu evoluce přírody na oblečení lidi.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Je to víceméně jen zvyklost, která vznikla postupem času.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

bolak, nehanbite sa, pozrite si na žene aj šaty, uvidíte rozdiely nielen v zapínaní ale aj v strihu a vo farbe… :)

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Nehambím, já na sobě měl naposledy knoflík někdy před 10 lety na funuse, takže opravdu netuším na kterou stranu zapínám, a když nepoznám na kterou stranu zapínám, nepoznám ani že je to obráceně :)

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

:)

před 4217 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

:)

před 4217 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

a že vraj tu nefunguje dvojklik…

před 4217 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

bolka: I zipy na prdeli někdy máme :) Tak kdybys někdy měl dojem, že nevíš jak to svlíknout, oběhni slečnu dokola a hledej :)

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

Dobrá, ale zip na zádi stejně pro jistotu raději vynechám, nemám rád překvapení.

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

:) A promiň tu „bolku“

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

annas: Omluva, spěchala jsem a neměla čas kontrolovat, nevěděla jsem, že už tady ta otázka byla – hlavně mne zmátla ta wikipedie, že tam píší, že nevědí a že nikdo nereagoval v otázce u patky, tak jsem to neřešila.

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad manon, v tomto směru se mně nemusíš omlouvat. Protože jsem otázku vkládala sama, pamatovala jsem si ji. Mně jde spíš o to, že u starších otázek jsou mnohdy (neříkám vždy) rozsáhlejší či jiné informace – lze srovnávat. Nedávno jsem při hledání na netu zjistila i něco víc, proto doplnila.

Jenže mě hlídá Velký bratr, takže opět to známé : co dodat? 🙂

před 4217 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

:)
Jo a to je fakt, že pokud se odpovídá s odstupem času, můžou být u jiného výskytu otázky i lepší odpovědi. Dát odkaz je správné, když o něm víš.

před 4217 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Syd

A omlouvám se česílku, jestli se teď kvůli mě musí stydět za palec, co mi udělil.

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

neomlouvej se, jsme jen chybující lidé.

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

bolak, to se hned pozná, že to prádlo je pro chlapy. Předek, zadek, ze strany, růžová, bílá, černá podprda. Stačilo si přelepit bradavky izolepou a bylo by po komplikacích. Nosíš boty na správných nohou nebo se ti tvoří rohlíky?

před 4218 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek