Avatar uživatele
zjentek

Proč moře a oceány zůstávají po tisíciletí zhruba stejně slané a objemné, přestože do nich denně přitéká tolik vody?

Proč moře a oceány zůstávají po tisíciletí zhruba stejně slané a objemné, přestože do nich denně přitéká tak neuvěřitelné množství sladké vody?

Jako, to mně chce někdo namluvit, že v tom opět, jako obvykle, NEMÁ prsty vyšší (božská) moc a že, nehledě na roční období, se prostě 24/7/365 odpaří do luftu cirka tolik vody, kolik jí tam 24/7/365 přiteče, jako? Bo si dost dobře nepředstavím, že by ta kvanta sladké vody z přítoků, která v mořích denně přibydou, z moří a oceánů, opět sladká, někam dále odtékala, jako. Děkuju.

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Roman71, Ametyst před 290 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Roman71

Zjentku, doporučuji shlédnout dokument „Země z vesmíru“. Tam je tolik informací o mořské vodě, že v nich zaručeně bude i odpověď na Tvou otázku 😉

Pro jistotu vkládám link na YouTube 🙂 Hezkou podívanou přeji!

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=tOy0v1S-0qU

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Vody je v podstatě stále stejné množství. Je ta svým způsobem uzavřený systém, kde voda cirkuluje. A kdo ví jak bylo moře slané před tisícem let?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Po několika MILIARDÁCH let koloběh vody (oceány > atmosféra > srážky >>> oceány…) se víceméně vybalancoval a ustálil, proto KOLOBĚH. 😉

Za SLANÉHO oceánu se vypařuje JEN SLADKÁ voda, to jen tak na okraj. Je to podobné destilaci a oceán je v principu vlastně „destilační zbytek“ (jinak též „solanka“, sůl zůstává v něm), no. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Ustálený stav. Velikost moří zhriba odpovídá tomu, kolik vody na Zemi je (s ohledem na geografickou situaci). Řeky, jezera, mraky, to je jen takové malé plivnutí. Co může mít vliv jsou pevninské ledovce, které mohou nějakou vodu zadržet, nebo (jak se v současnosti a blízké budoucnosti očekává) zas uvolnit, což může mít na hladinu oceánů vliv v řádu až několika metrů. Řekou do moře přiteče jen to co se z moře dříve odpařilo (jemně zjednodušené, ale obecně pravdivé tvrzení).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Marcel Baláž

Gdis mi je 13 a sem ciganka je tomproblem

Zdroj: Gdis mi je 13 a sem ciganjetom problem

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Romane, tady jsem se dozvěděl docela zajímavou věc, s kterou ovšem sám bohužel nemůžu nijak pohnout>>> https://youtu­.be/tOy0v1S-0qU?t=5321 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Avatar uživatele
Roman71

Kvůli autorským právům bylo video odstraněno.. 😕

Nový příspěvek