mandat

Proč mají některé klávesnice y vedle t a některé dole?

Nejlepší odpověď
annas

Moje odpoěď

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dle-jakeho-pravidla-jsou-usporadane-klavesy-na-klavesnici-u-pc-kdo-jej-vymyslel

Uspořádání kláves na PC klávesnici vychází z uspořádání kláves na psacím stroji. Trochu historie.

Souvisí to s pohyblivostí prstů a frekvencí jednotlivých písmen v češtině. Už u historických psacích strojů se zkoušelo, co je nejlepší pro ruce. Nakonec se zjistilo, že nejlepší je to, co je.

Při desetiprstové hmatové hmatové metodě leží prsty v základní poloze – (levý malíček a další 3 prsty na asdf). Pravá ruka pokračuje od ukazováku na jklů. (g, h je neobsazené – palce spočívají dole na mezerníku). Z této základní polohy se prsty posouvají nahoru a dolů a vždy se vracejí do této polohy. Kdysi se vycházelo z řady, na níž jsou písmena QWERT, odtud název QWVERTY pro anglickou klávesnici, česká se nazývá QWERTZ.

Abecední uspořádání psaní nevyhovovalo. Sice došlo k drobným úpravám při umístění háčků, čárek, závorek, ale psaní písmen se nezměnilo. Dnes se číslice dají psát i z numerické klávesnice.

Doplněna:
Ještě dodávám, že se psací stroje k nám začaly dovážet koncem 19. st. z Německa. České stroje se vyráběly pod názvem Consul (Praha) a Zeta (Zbrojovka Brno). Přesně si nevzpomínám rok výroby – asi 2. pol. 50 let až 60. léta). Po mechanických strojích nastoupily stroje elektrické – německé a velmi nekvalitní stroje ruské výroby. Posledním typem psacích strojů jsou stroje elektronické – rovněž německý výrobek. Uspořádání kláves (přetrvává asi 100 let) převzala i počítačová klávesnice.

Další odpovědi
led

„Rozložení kláves na klávesnici, lépe řečeno rozložení znaků na jednotlivých klávesách klávesnice, je dáno historickým vývojem a upraveno mezinárodní normou. Přesto existuje mnoho variant a subvariant tohoto rozložení.“
viac:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Roz­lo%C5%BEen%C3%AD_kl%­C3%A1ves
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po%C4%8D%­C3%ADta%C4%8Dov%C­3%A1_kl%C3%A1ves­nice

brillant

Vepište odpověď… http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=kl%C3%A1ves­nice%20y

anonym

protože když přepneš na anglickou klávesnici tak se ti přehodí y za z a z za y

anonym

Je to dáno historickým vývojem klávesnic (už od dob psacích strojů), v současné době jsou podle normy platná uspořádání QWERTZ a QWERTY (označení podle nejvyšší řady alfabetických znaků).
Viz např. – http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Roz­ložení_kláves

Danislava

Protože některá je česká a jiná anglická. 🙂

Kelt

Ten dotaz už tady byl a já na to odpovídal,

annas

Ad Kelt. Dotaz byl vložený mnohem dříve, než jste odpovídal. navíc jsou dva důvody prop záměnu y a z.

Česká klávesnice je QWERTZ. Protože souhláska z je v češtině frekventovanější než v ostatních jazycích. Při desetiprstové hmatové metodě je ukazováček (píše z) pohyblivější než levý malíček (píše y).

Toto uspořádání vzniklo u nás na psacích strojích koncem 19. st. a bylo převzato z němčiny.