pep

proč má kapka vody tvar „kapky“?

proč má padající kapka vody tvar „kapky“? a proč se na hladině tvoří „vodní kruhy“? a proč se při dešti tvoří na kalužích bubliny?

Nejlepší odpověď
RyuzakiKate

Je to kvůli snížení povrchovému napětí, voda se „snaží“ mít co nejmenší tvar. Hezký článek zde: https://www.on­line.muni.cz/vi­te/3778-proc-jsou-kapky-kulate

Další odpovědi
Kelt

Asi ti fyzika nic neříká. Padající těleso se snaží mít co nejmenší odpor a ten je právě nejlepší u kapkovitého tvaru, snižuje se koeficient tření. Vodní kruhy souvisí s vlněním, tím se zabývá například akustika –

anonym

Kvůli vzduchu. Není to tvar „kapky“. Název tohoto tvaru si až vymysleli lidé.

louskáček

Tvar kapky je odvozen od tvaru koule přitahována se svou hmotností.(viz zeměkoule)Pokud by to byla dokonalá koule,neměli bychom kopce ani údolí.Do tvaru kapky se dostává odporem vzduchu.Po svém obvodu kapky voda obtéká a vrací se zpět do středu přitahována přitažlivou silou hmotnosti.II a III část otázky již byla zodpovězena.

Cenobita

Tvar kapky se vytváří při pohybu vodní kuličky v vzduchu, odporem prostředí (vzduchu) se vytvaruje do tvaru „kapky“, jinak řečeného vřetena. Kapka má tvar vřetena.